Nachádzaš sa tu:
30 apr 2015, 22:02
Ostatná aktualizácia: 19 máj 2015, 19:35
Prečítané: 1850x
Vytlačiť
Odoslať e-mailom

Jednou z najlepších hráčok finálového duelu o hádzanársky Slovenský pohár medzi Michalovcami a Šaľou bola krídelníčka Iuventy Mária Holešová. Sympatická rodáčka zo Žiliny, ktorá minulú stredu oslávila 22. narodeniny, sa na triumfe družstva z východu republiky podieľala siedmimi gólmi. Čomu vďačí za streleckú formu, aké sú jej hádzanárske sny, ale i to, aké tetovanie zdobí jej ľavú ruku a čo vlastne znamená, sa dočítate v nasledujúcom rozhovore, ktorý poskytla pre Šport.sk.

Cez víkend sa vám podarilo s Iuventou obhájiť vlaňajší triumf v Slovenskom pohári. Iný cieľ ste pred štartom finálového turnaja u vás v Michalovciach asi ani nemali. Je to tak?
„Presne. Sústredili sme sa len na obhajobu z minulého roka, aby sme boli už len krôčik k tomu, aby sme obhájili minulosezónny tripple, čo znamená víťazstvo vo česko-slovenskej WHIL, v Slovenskom pohári a získanie slovenského titulu. To posledné nám zatiaľ ešte chýba."

V semifinále pohára ste bez problémov zdolali Hlohovec (44:16), po ktorom ste vo finále narazili na Šaľu. Čo bolo základom úspechu (33:27) v tomto zápase?
„Hlohovec sme brali ako povinnú jazdu a zároveň ako prípravu na finálový duel so Šaľou, nakoľko Šaľa je kvalitný súper, hrávame s ňou pomerne často a vie nám skomplikovať celú našu hru. Základom úspechu bola podľa mňa v prvom rade túžba po víťazstve a dobrý kolektívny výkon. Aj napriek tomu, že Šaľa s nami držala krok, v druhej polovici druhého polčasu sa prejavila naša kvalita a hlavne lepšia kondícia. Súper v tých momentoch už nevládal, my sme vychádzali z dobrej obrany a z dobrých zákrokov našich brankárok do rýchlych kontier, dávali sme jednoduché góly, čo nás hnalo ešte viac dopredu. Do konca zápasu sme si potom už v úplnom kľude udržali viacgólový náskok."

Vo finálovom stretnutí sa ti podarilo streliť sedem gólov, čo znamená, že na palubovke si sa zrejme cítila výborne. Spomenieš si na nejaké podobné duely v kariére, v ktorých ti to išlo podobne dobre?
„Momentálne si na taký zápas nespomínam, no na druhej strane si ani nezakladám na tom, aby som strieľala čo najviac gólov. Keď nejaký ten gól dám, tak ma to, samozrejme, veľmi teší, ale pre moju hru má väčší význam obrana. Na ňu sa sústredím najviac, pretože bez obrany sa nedá zahrať rýchly protiútok a ja ako krídlo ťažím najmä z rýchlych brejkov. Počet strelených gólov je len číslo v tabuľke, pre mňa je najdôležitejší vyhraný zápas družstva. Z toho mám omnoho väčšiu radosť ako z gólov."

Celkovo si na finálovom turnaji v dvoch dueloch zaznamenala 10 presných zásahov, kým počas celej sezóny vo WHIL v 20 zápasoch ich bolo 54. Čím to, dostala si cez víkend od trénera Urbana na ihrisku viac priestoru?
„Bude to tým, že som začala na sebe viac makať, čo tréner Urban vidí a dôveruje mi. Ja si to vážim, ďakujem mu za to a zároveň sa mu to snažím čo najlepšie oplácať svojimi výkonmi. Tréner Urban mi verí viac ako predchádzajúci kormidelníci, dostávam od neho omnoho viac priestoru, čo mi pridáva na mojej hernej sebadôvere a sebavedomí. Preto sa v každom momente snažím dokázať, že na palubovke som právom a hrať tak, aby náš kouč nemusel ľutovať, že svoje rozhodnutie postaviť ma do základu."

V aktuálnej sezóne ste vyhrali WHIL, teraz Slovenský pohár a čakajú vás ešte súboje o slovenský titul. Podarí sa vám získať aj ten?
„Nepochybujem o tom, práve naopak, som presvedčená, že aj v tomto ročníku dvihneme nad hlavu pohár pre majstra Slovenska, na krku nám budú visieť zlaté medaile a obhájime minulosezónny tripple. Zároveň som si však vedomá, že že cesta za tým nebude vôbec jednoduchá. Ako sa hovorí, posledný krok býva najtažší a nás bude dozaista stáť ešte veľa síl. Napriek tomu verím, že so spoluhráčkami a realizačným tímom to dotiahneme do víťazného konca. Čaká nás ešte veľa tréningov, kde máme čas a priestor sa dostatočne na našich súperov pripraviť a odstrániť všetky nedostatky. Myslím si, že finále budeme hrať opäť so Šaľou, čiže pôjde o kvalitné duely, na konci ktorých sa budeme tešiť z víťazstva my."

Aké sú tvoje hádzanárske sny a ako si sa vôbec k hádzanej dostala?
„Chcem na sebe ešte poriadne zamakať, prebojovať sa do seniorskej reprezentácie a posunúť sa ďalej v kariére niekam do zahraničia. A ako som sa k hádzanej dostala? Cez moje dve staršie sestry, ktoré ju tiež hrávali. Ale priznám sa, že so začiatku som tento šport nemala vôbec rada, nebavil ma, no napokon ma pri ňom udržal môj bývalý tréner František Garabík. On mi dodával chuť, sebavedomie a lásku k hádzanej, za čo mu veľmi ďakujem. Teraz je hádzaná môj život, ktorý si bez nej neviem ani predstaviť."

Nemožno si nevšimnúť, že tvoju ľavú ruku zdobí tetovanie. O aký vzor ide, čo máš ešte na sebe vytetované a čo v tomto smere chystáš do budúcnosti?
„Tetovanie na ruke má pre mňa veľký význam. Predstavuje totiž všetko, čo milujem, s čím sa spája celý môj život, a to je moja rodina. Mám tam vytetované ruže, pretože ten kvet zbožňujem. Medzi ružami mám meno svojej maminky a ocka, pretože títo dvaja ľudia znamenajú pre mňa najviac. Okolo ruží a ich mien mám ruženec, pretože verím v Boha a každý večer sa modlievam, nech ochraňuje moju rodinu. Potom tam mám vytetované hodiny s časom môjho narodenia, ďalej noty, pretože hudbu milujem a neviem si ani jeden deň bez nej predstaviť a popri notách mám iniciály mojich sestier, ktoré zbožňujem a sú ako hudba v mojom živote. Vždy mi pomôžu a podporia ma, keď to najviac potrebujem. Potom tam mám nápis Family, pretože ako som už povedala, rodinu milujem a znamená pre mňa všetko, v mojom živote je na prvom mieste. Koniec ruky zdobia krídla, ktoré sú symbolom voľnosti. Tá charakterizuje mňa a môj život a zároveň sú symbolom ochrany, nech chránia celú moju rodinu. Na pravom zápästí mám vytetovaný nápis Believe in yourself, čo v preklade znamená ver sám sebe, čiže aby som nezabúdala si dôverovať v samu seba a vo svoje schopnosti. Ruku však ešte nemám dokončenú, nechám si ju dotetovať celú, no neprezradím o čo pôjde. K tomu ešte pribudne tetovanie na ľavom stehne a na pravej strane cez rebra a stehno..." (smiech)


Zdroj: Šport.sk (Roman Horváth)

 

Nasledujúci program

1. liga Staršie dorastenky - 21. kolo
víkend 01. - 02.04.2023
Malacky/Rohožník - MHK Bytča


1. liga Mladšie dorastenky - 21. kolo
víkend 01. - 02.04.2023
Malacky/Rohožník - MHK Bytča


MK ZA-TN - Staršie žiačky - 9. kolo
víkend 01. - 02.04.2023
organizátor: MHK BYTČA
2. skupina.


MK ZA-TN - Mladšie žiačky
- 10. kolo
sobota 25.03.2023 od 09:00 hod.
organizátor: SMF - HK ŽILINA
1. skupina.


MK ZA-TN - Prípravka (4+1) - 6. kolo
nedeľa 26.03.2023
organizátor: HK AS TRENČÍN
- 1. skupina.
organizátor: MHK BYTČA
- 2. skupina.