Nachádzaš sa tu:
19 sep 2013, 13:06
Ostatná aktualizácia: 02 dec 2020, 22:48
Prečítané: 22878x
Vytlačiť
Odoslať e-mailom

Bytča ako centrum hádzanej na Slovensku. Možno sa to zdá prehnané, ale naozaj je to tak. Po skromných začiatkoch sa Bytča stala miestom, kde sa stretával hádzanársky výkvet mužov i žien, a to nielen zo Slovenska, ale aj z celej bývalej ČSSR, ba i zo zahraničia. Začiatky hádzanej sa datujú do r. 1952/1953. Stretlo sa niekoľko nadšených dievčat, ktoré samostatne začali prenikať do tajov hry. Mládež začala upravovať kus nevyužitej plochy pri futbalovom štadióne, kde vyrástlo prvé hádzanárske ihrisko v meste. V r. 1953 vznikol hádzanársky oddiel pod názvom Spartak Bytča.

Oddiel hral v krajskej súťaži, v r. 1954 skončil na prvom mieste už pod názvom Slavoj Bytča, pod patronátom Pivovaru Bytča.

V ročníku 1955 postúpili bytčianske hádzanárky do oblastnej súťaže a skončili na prvom mieste, čo znamenalo postup do majstrovstiev republiky - prvej ligy v ročníku 1956/1957. Po roku však najvyššiu súťaž opustili, hlavne pre nedostatok skúseností. Neúspech ich však nezlomil. Príchod kvalitného trénera MUDr. Dimitrija Picka bol prínosom a pod jeho vedením vyhrali najskôr druhú ligu a v ročníku 1958/1959 opäť postúpili do prvej ligy. V Bytči vtedy hrali také družstvá, ako Sparta Praha Stalingrad, Sparta Praha Sokolovo, Dynamo Praha, Slavoj Praha, Slavoj Olomouc, Jiskra Otrokovice.

Medzi najlepšími ženskými kolektívmi republiky boli v tom čase len dva slovenské - Bytča a Martin. Na zápasy chodili stovky divákov, ktorí videli nielen kvalitnú hádzanú, ale aj víťazstvá domácich hádzanárok. Na ročník 1958/1959 má bytčianska ženská hádzaná napriek víťazstvám trpkú spomienku. Pri reorganizácii súťaže vypadli tri družstvá a medzi nimi i Bytča.

Po tomto zostupe z kolektívu odišli viaceré hráčky a funkcionári museli hľadať v blízkom i vzdialenejšom okolí nové. Bytčianky patrili medzi družstvá, ktoré aj naďalej pozývali na všetky významné turnaje organizované v rámci Československa i v zahraničí. Mesto Bytča vďaka hráčskej kvalite, dobrej organizačnej práci a aktivite patrilo v druhej polovici päťdesiatych rokov medzi najvýznamnejšie strediská ženskej hádzanej na Slovensku.

O dobrej práci výboru svedčí aj tá skutočnosť, že v Bytči sa hralo v r. 1957 na novovybudovanom hádzanárskom štadióne medzištátne stretnutie žien Slovenska a Juhoslávie. Štadión patril dlhé roky medzi najkrajšie na Slovensku a slúži dodnes. V r. 1960 sa v Bytči hrali priateľské medzinárodné stretnutia s družstvami Dynamo Bukurešť, Ferencváros Budapešť a Krakowia Krakov. Návštevy na týchto stretnutiach sa pohybovali vždy okolo tisícky fanúšikov a funkcionárov hádzanej z celého Slovenska.

Odchodom viacerých hráčok sa v r. 1969 prerušila niekoľkoročná úspešná éra bytčianskej ženskej hádzanej. Výbor Lokomotívy Bytča sa pod vedením trénera Milana Ballaya začal venovať výchove dorasteniek, ktoré už po troch sezónach postúpili do dorasteneckej ligy. Tieto úspechy podnietili výbor hádzanárskeho oddielu k obnoveniu družstva žien, ktoré medzitým zaniklo. V ročníku 1972/1973 hrali najskôr v stredoslovenskej divízii. V nasledujúcom ročníku sa umiestnili na prvom mieste a pokúsili sa o postup do druhej ligy.

V r. 1974 sa zmenil názov hádzanárskeho oddielu na TJ Lokomotíva Makyta Bytča a zintenzívnila sa starostlivosť o mládež. Staršie dorastenky pod vedením Miroslava Takáča sa postupne prebojovali do 1. ligy a pribudol tréner František Garabík, príchodom ktorého sa začala príprava dievčat na základnej škole na Revolučnej ulici (v súčasnosti na Ulici Eliáša Lániho). Pri základnej škole na Ulici mieru vzniklo v tom čase školské športové stredisko so zameraním na hádzanú. Mladšie žiačky skončili r. 1981 na druhom mieste majstrovstiev Slovenska.

V prvej polovici osemdesiatych rokov sa vrátil úspech do ženskej hádzanej v Bytči. Staršie dorastenky pod vedením Františka Garabíka sa prebojovali do finále majstrovstiev ČSSR. V sezóne 1985/1986 získali titul majsteriek ČSSR. Bol to obrovský úspech bytčianskej hádzanej, veď dievčatá porazili Inter Bratislava i Gottwaldov (v súčasnoti Zlín).

Úspechy tohto kolektívu pokračovali i v nasledujúcom roku, keď sa dievčatá pod vedením trénera Miroslava Takáča stali majsterkami Slovenska a postúpili na majstrovstvá ČSSR, ktoré sa konali v Nitre. Bytčianky, oslabené neprítomnosťou vtedy najlepšej hráčky Jolany Podolanovej (v súčasnosti Bohunskej), ktorá bola v tom čase členkou reprezentačného výberu ČSSR, skončili na treťom mieste.

Družstvo žien v sezóne 1987/1988 vyhralo krajskú súťaž a postúpilo do slovenskej národnej ligy, kde sa však udržalo iba rok. Z Bytče postupne odišli kvalitné hráčky, väčšinou do prvoligových celkov a družstvo sa rozpadlo.

V deväťdesiatych rokoch sa utvoril Klub hádzanej pri Kinexe Bytča. V organizovaných súťažiach zostali hrať len mládežnícke družstvá. Staršie dorastenky hrali v prvej dorasteneckej lige a po prvýkrát sa do finále majstrovstiev Slovenska prebojovali žiačky, ktoré získali bronzové medaily. V ďalších sezónach až dosiaľ hrajú staršie dorastenky v prvej dorasteneckej lige a v sezóne 2000/2001 sa opäť vytvorilo družstvo žien, ktoré hrá v druhej slovenskej lige, a nadviazalo tak na bohatú tradíciu ženskej hádzanej v Bytči.

Aj keď prvá zmienka a hádzanej sa datuje na roky 1952/1953 Vám v článku prinášame zaznamenané udalosti z diania okolo bytčianskej hádzanej z rokov 2005 až 2018, ktoré boli zaznamenané v kronike Mesta Bytča. Dočítate sa aj to, že v roku 2005 klub MHK Bytča vystupoval ešte pod hlavičkou Telovýchovného združenia občanov Bytče (TZOB).

 

Roky 2005 - 2018


Rok 2005:

Rozpočet. Hádzaná 268 800 Sk.

Majáles. Hádzanársky oddiel TZO Bytča v apríli srdečne pozýval priaznivcov športu na Športový majáles, ktorý sa uskutočnil v sobotu 30. apríla 2005 v Sobášnom paláci v Bytči. Cena vstupeniek bola 400,- Sk. Do vstupenky bola zahrnutá večera, víno, slané pečivo, minerálka a káva. Do tanca hrala skupina Allegro. Samozrejmosťou na takýchto podujatiach bola aj bohatá tombola.

Turnaj v Prahe. Mladšie žiačky TZOB sa zúčastnili na medzinárodnom turnaji Prague Handball Cup 2005. Turnaj bol v dňoch 24. - 28. marca 2005. Turnaj mal vynikajúcu úroveň. Zúčastnilo sa ho 470 družstiev z celej Európy a z Tuniska. Hralo sa v ôsmich mládežníckych kategóriách. Naše hráčky si pochvaľovali výborné organizačné zabezpečenie, informácie, dopravu, stravovanie. Hralo sa v 22 halách s rôznym povrchom. Dievčatá si priniesli plno nezabudnuteľných zážitkov a mnoho nových skúseností. Mladé Bytčianky podali skvelé výkony a dostali množstvo ponúk na rôzne zahraničné turnaje. Dievčatá obsadili celkovo výborné 9. miesto a len o kúsok im unikol boj o najlepšiu osmičku v Európe. Dôstojne tak reprezentovali Slovensko i naše mesto.
Jednotlivé zápasy a ich výsledky:
TZO Bytča - ŠD Maestral Izola (Slovinsko) 8:11
TZO Bytča - ŽRK Ivanič (Chorvátsko) 11:9
TZO Bytča - SHK DP Pardubice (Česká Republika) 17:8
TZO Bytča - Lokomotíva České Budejovice (Česká Republika) 14:3
TZO Bytča - HC Háje Praha (Česká Republika) 7:7
O postup do štvrťfinále hrali s Dánkami. Prehrali 10:13. Turnaj vyhrala Slávia Praha, druhé bolo Uherské Hradiště, tretie boli Dánky. V SD prikladám foto 14 úspešných dievčat - hádzanárok, spolu s trénerom Mgr. F. Garabíkom. Pod foto je aj ich menovitý zoznam.
Podrobnosti SD č.: 461 a / 2005

Majstrovstvá Slovenska. Koncom mája sa naše mladé hádzanárky (ktoré sú žiačkami ZŠ Ul. E. Lániho - Bytča, Ul. Mieru - Bytča, Súľova a Predmiera) zúčastnili finálového turnaja majstrovstiev SR v Senici. Turnaja sa zúčastnilo 60 družstiev z celého Slovenska. Základné kolá sa odohrali v skupinách. Po víťazstvách postúpili naši medzi štyri najlepšie družstvá do finále, ktoré sa hralo v Senici. V prvom stretnutí so Šuranmi si najlepšia strelkyňa Iveta Mičiníková zlomila ruku, čo zmenilo situáciu a s ambícií na titul zrazu zostal len boj o medaily. Napokon obsadili 3. miesto. Keď uvážime ich tréningové možnosti, je to veľký úspech. Doma totiž trénujú na asfalte. Je to úspech nadšenia hráčok, ich trénera a rodičov.
Ďalší týždeň sa na finále majstrovstiev SR zúčastnili aj mladšie aj staršie žiačky. Účasť na finálových turnajoch vo všetkých vekových kategóriách nemá okrem Bytče ani jedno mesto Slovenska. Napokon sa iba s jedinou prehrou umiestnili na 5. mieste.
Podrobnosti SD č.: 461 b, c / 2005

Vyhodnotenie úspechov. V polovici júla skončila sezóna. V nej potvrdili naše hádzanárky vysoký kredit a svoje dlhodobé výborné výkony pretavili do najlepšieho výsledku za posledných 10 rokov. Po 3. mieste v súťaži školských športových stredísk a športových tried (pričom Bytča športovú triedu ani nemá) uspeli aj v majstrovstvách SR. Zdá sa až neuveriteľné, že naše hádzanárky nielenže v oboch žiackych kategóriách postúpili do najlepšej osmičky, ale tak isto aj mladšie a staršie žiačky priniesli bronzové medaily. Ich tréner Mgr. František Garabík si na začiatku sezóny netrúfol ani dúfať v taký dobrý výsledok. Na Oblastnom zväze hádzanej sa všetci chytajú za hlavu, že sa našiel oddiel, ktorý by dokázal získať medaily vo všetkých troch žiackych súťažiach. Že je to práve Bytča vzhľadom na tréningové podmienky je malý zázrak. „Postup medzi osmičku vo všetkých troch kategóriách som považoval za zadosťučinenie pre všetkých, čo sa v Bytči o hádzanú starajú," povedal tréner Garabík. Poďakoval sa aj ďalším trénerom. V prvom rade Mirovi Takáčovi a Zuzke Minárčikovej. Poďakovanie patrilo aj mestu, za jeho pomoc.
Asfaltové ihrisko, na ktorom dievčatá trénujú je nebezpečné. Preto hádzanárski nadšenci, ktorí sa roky priam fanaticky obetujú v prospech bytčianskej mládeže a športu, dúfajú, že ich výsledky v súťažiach donútia poslancov MsZ uvažovať nad budúcnosťou tohto športu v meste. Snívajú o športovej hale, ktorú by samozrejme využívali aj futbalisti alebo rekreační športovci. Možnosti rozpočtu mesta sú obmedzené, ale hala Mestu veľmi chýba a jej využitie by bolo univerzálne.

Majstrovstvá SR v Michalovciach - staršie žiačky. Na tento turnaj sa kvalifikovali ôsmimi víťazstvami v regionálnych kolách. Hralo sa náročným systémom - každý s každým. V priebehu troch dní teda odohrali všetci účastníci sedem zápasov. Napriek trom úvodným prehrám, skončili dievčatá tretie. Napokon vo finálovom zápase Bytča - Michalovce vyhrali naše 23:17. O pár dní dostali výbornú správu, že Danka Minárčiková bola vybraná do reprezentačného výberu Slovenska - do 15 rokov.

Majstrovstvá SR - mladšie žiačky v Brezovej pod Bradlom. Mladšie žiačky podávali celú zimu veľmi dobré výkony v dlhodobej súťaži i na rôznych turnajoch. Najlepšou strelkyňou šampionátu sa stala Eva Minárčiková s 58 gólmi. Konečné umiestnenie bolo: 1. Brezová pod Bradlom, 2. Šurany a 3. Bytča.

 

Rok 2006:

Rozpočet. Hádzaná 419 720 Sk.

Kvalitne obsadený medzinárodný turnaj mladších a starších žiačok Bytča Cup 2006 usporiadal 25. februára 2006 v športovej hale v obci Predmier hádzanársky oddiel TZOB Bytča. Okrem domácich a dievčat z celého Slovenska sa na ňom zúčastnili aj dve družstvá z ČR a jedno z Ukrajiny. V kategórii mladších žiačok zvíťazil český tím Sokol Poruba a naše dievčatá skončili na 4. mieste. Najlepšou hráčkou turnaja sa stala Eva Minárčiková z Bytče. V SD prikladám fotografie z udeľovania cien a pozvánku na športový ples v Svadobnom paláci na 22. IV.
Podrobnosti SD č.: 311 a, b, c, d / 2006


Mestský hádzanársky klub.

Súťaže. Hádzanársky oddiel (HO) mal v súťažiach družstvá starších dorasteniek, staršie a mladšie žiačky a dve žiacke družstvá v celoštátnych súťažiach športových stredísk.
Dorastenky sa umiestnili na 3. mieste v II. lige.
Staršie žiačky v regionálnej súťaži krajov skončili na 2. mieste a postúpili na Majstrovstvá SR. Tieto sa konali v Trenčíne, kde naše dievčatá obsadili 6. miesto.
Mladšie žiačky štartovali v tých istých súťažiach a napokon skončili tiež na 6. miesto na Majstrovstvách Slovenska.
V súťaži športových stredísk (hrajú na profesionálnej úrovni) sa naše žiačky prebojovali do semifinále, kde skončili na 2. mieste a medzi štyri najlepšie celky Slovenska nepostúpili.
Naše dievčatá reprezentovali mesto na medzinárodnej súťaži škôl (Kalokagatia), ktorá bola v Trnave. Obsadili tam 2. miesto a stali sa školským majstrom Slovenska.
Od 1. júna 2006 prešiel hádzanársky oddiel pod Mestský hádzanársky klub Bytča. Hrali v ňom družstvá:
- Mladšie dorastenky: I. slovenská liga 1. miesto
- Staršie žiačky "A": regionálna súťaž 1. miesto
- Staršie žiačky "B": regionálna súťaž 6. miesto
- Mladšie žiačky: regionálna súťaž 3. miesto.
- Žiačky: súťaž ŠŠS 1. miesto
Vo februári zorganizovali medzinárodný turnaj Bytča Cup 2006 za účasti 12 družstiev.
V auguste sa naše družstvá zúčastnili medzinárodných turnajov:
- Kolárovo Cup 1. a 2. miesto
- Karviná Cup 4. a 6. miesto
- Ostrava Cup 6. miesto
Podrobnosti SD č.: 312 / 2006

Turnaj Kolárovo Cup sa hral 21. augusta 2006 a naše staršie žiačky na ňom obsadili 1. miesto. Každé družstvo hralo sedem zápasov. V kategórii starších hráčok sme mali dva tímy. "A" tím pod vedením kapitánky Minárčikovej zvíťazil a "B" tím obsadil 7. miesto. Najlepšou strelkyňou bola s 36 gólmi Lucia Janošková a najlepšou hráčkou Eva Minárčiková. Dorastenky skončili vo svojej kategórii druhé a mladšie žiačky piate. Tréner Garabík bol s výsledkami veľmi spokojný. Jeho veľkým snom je účasť neoficiálnych majstrovstiev sveta klubov vo Švédsku. Dlhodobé výsledky našich dievčat nás k tejto súťaži predurčujú, iba s peniazmi to bude horšie.
Bytčianske hádzanárky pokračovali v úspešnej reprezentácii mesta aj po zmenách, ktorými prešli na prelome júna a júla. Do novej sezóny vstúpili s novým názvom Mestský hádzanársky klub - MHK.
Tabuľky
hádzanárskych súťaží (spolu hralo 14 slovenských tímov) - mladšie dorastenky:

25. september 2006: 1. liga 3. miesto
9. október 2006: 1. liga 5. miesto
30. október 2006: 1. liga 2. miesto
27. november 2006: 1. liga 1.miesto
11. december 2006: 1. liga 1. miesto
Podrobnosti SD č.: 313 a, b, c, d, e, f / 2006

 

Rok 2007:

Rozpočet. Hádzaná 650 000 Sk.

Hádzanársky oddiel Mestského hádzanárskeho klubu (MHK) sa zameral najmä na mládežnícke kategórie dievčat, v ktorých sa mu naozaj darilo. V roku 2007 dosiahli takéto výsledky:
- Jar:
mladšie dorastenky - 3. miesto na Majstrovstvách Slovenskej Republiky (MSR)
staršie žiačky "A" družstvo - 1. miesto na Majstrovstvách Slovenskej Republiky (MSR)
staršie žiačky "B" družstvo - 4. miesto na majstrovstvách kraja (MK)
mladšie žiačky - 3. miesto na MK, postup do semifinále MSR
- Jeseň:
staršie dorastenky - 5. miesto v I. Dorasteneckej lige SR (DL SR)
mladšie dorastenky - 4. miesto v I. Dorasteneckej lige SR (DL SR)
staršie žiačky - 2. miesto na Majstrovstvách kraja (MK)
mladšie žiačky - 1. miesto v skupine
Tréneri:
- na jar
- Mgr. František Garabík, Zuzana Minárčiková, Ján Beňadik a Ivan Belluš,
- na jeseň - odišiel Ján Beňadik a namiesto neho trénovala Karin Fuljerová.
Rok 2007 bol veľmi úspešný. Po vyše 20 rokoch získali naše hádzanárky po sérii tretích miest na MSR, majstrovský titul v kategórii starších žiačok. Podarilo sa im to pred vlastným publikom v Predmieri. Organizáciou turnaja bol poverený náš MHK predsedníctvom Slovenského zväzu hádzanej (SZH).
Mladšie dorastenky skončili v I. lige na 3. mieste, pričom im k titulu chýbal iba jeden gól. Dievčatá trénovali na ihriskách ZŠ v Bytči v Predmieri a v Strečne. Úspechy zožali aj v zahraničí (ČR). Sústredenie mali pred sezónou v Topoľníkoch. Všade ich sprevádzali ich verní fanúšikovia.
Naše hráčky sa dostali do reprezentácie republiky na dôležitých medzinárodných turnajoch. Boli to: Danka a Eva Minárčikové, Iveta Mičiníková, Lucia Janošková a brankárka Andrea Baginová. Klub výdatne podporovalo Mesto. Bez jeho pomoci by naše hádzanárky neboli také úspešné.
Podrobnosti SD č.: 210 / 2007

Medzinárodný turnaj. MHK Bytča usporiadal v dňoch 3. - 4. marca 2007 v Predmieri medzinárodný turnaj starších a mladších žiačok. Turnaja sa zúčastnili 4 kluby z ČR (Zlín, Olomouc, Ostrava a Zubří) a 5 slovenských klubov (vrátane našich dievčat). Zápasy rozhodovali viacerí ligoví rozhodcovia. Vo finále si zahrali naše staršie žiačky s dievčatami zo Zlína. Naše vyhrali 19:15 a skončili na 1. mieste. František Garabík - ich tréner bol s ich výsledkom samozrejme spokojný. O spokojnosti divákov svedčí aj to, že hala v Predmieri bola oba dni úplne plná. Najlepšou strelkyňou bola Iveta Mičiníková. Mladšie žiačky obsadili 4. miesto. Najlepšou strelkyňou spomedzi nich bola Alica Kostelná (obe z Bytče).

Majstrovstvá Slovenska. V dňoch od 8. do 10. júna 2007 sa konali v športovej hale v Predmieri Majstrovstvá Slovenskej republiky (MSR) v hádzanej starších žiačok. O finančnú podporu sa postaralo trinásť sponzorov z Bytče a okolia na čele s Mestom Bytča. Turnaja sa zúčastnilo osem družstiev starších žiačok z celej SR, ktoré sprevádzala fantastická atmosféra. Z poverenia SZH dostal náš klub možnosť usporiadať majstrovstvá preto, že MHK Bytča sa prezentuje vynikajúcimi výsledkami v práci s mládežou na poli hádzanej. Podujatie takéhoto významu sa tu naposledy konalo v 60-tych rokoch minulého storočia. Osem družstiev bolo rozdelených do dvoch skupín. Naše dievčatá hrali v skupine B, kde získali Michalovce najviac bodov. Napokon Bytča vo finále vyhrala 19:18. Najlepšou hráčkou turnaja bola opäť Iveta Mičiníková. Tak sa stali naše staršie žiačky majsterkami Slovenka. Mladšie tiež skončili úspešne na treťom - bronzovom stupienku.
Podrobnosti 211 a, b / 2007

Ples. O tom, aká výborná partia sú všetci tí, čo majú niečo spoločné s hádzanou v Meste, svedčal aj III. reprezentačný ples. Zorganizovali ho 28. apríla 2007 v Dome Kultúry v Bytči, kde im do tanca hrala skupina Bonita.
Podrobnosti SD č.: 212 / 2007

 

Rok 2008:

Rozpočet. Hádzaná 650 000 Sk.

Keby bolo v Bytči všetko také úspešné ako je hádzaná, tak žijeme v dokonalom meste. Z rozpočtu pridelilo mesto na hádzanú tento rok 650 tis. Sk. Minulý rok boli naše staršie žiačky najlepšie na Slovensku a koncom mája 2008 sa stali staršie dorastenky majsterky Slovenska. O tento úspech sa okrem dievčat zaslúžili:
Viceprezident: Mgr. František Garabík; prezident: Miloš Micheľ; trénerka: Zuzana Minárčiková; manažér: Peter Mičiník; vedúci družstva: Ivan Belluš.
Najlepšie hráčky: Iveta Mičiníková, Andrea Baginová, Lucia Janošková.
Naše hráčky hrali na turnaji v Šuranoch s hráčkami o rok staršími ako ony. Rovnako úspešné boli na turnaji aj naše mladšie žiačky, ktoré sú tiež vicemajsterky Slovenska, čiže skončili na 2. mieste. Trénuje ich František Garabík a asistuje mu Eva Pastorková.
Ocenenie. Predstavitelia mesta ocenili úspechy našich hádzanárok, tým, že im slávnostne odovzdali medaily a symbolický šek na 25 tis. Sk. Vedenie Hádzanárskeho klubu (HK) požiadalo Ústredie, aby pridelilo Bytči štatút Centra talentovanej mládeže (CTM), čím by sa postavenie hádzanej v Bytči ešte zlepšilo. Uvažujú tiež o vzniku družstva dospelých, pretože po ukončení v mládežníckych kategóriách nám úspešné hráčky odchádzajú do ženských klubov v iných mestách. Záujem o hádzanú žien v regióne stúpa. Hádzanársky klub nemusí ani robiť nábor nových hráčok, lebo rodičia sami vodia deti na ihrisko. V SD prikladám foto oboch úspešných družstiev a rozhovor s F. Garabíkom.
Podrobnosti SD č.: 276 a / 2008

Plážová hádzaná. V rámci príprav na novú sezónu sa v júli zúčastnili mladšie dorastenky na prvých majstrovstvách Slovenska v plážovej hádzanej, ktoré sa konali v Brezovej pod Bradlom. Naše dievčatá sa tam išli oboznámiť s pravidlami a vyhrali 3. miesto a bronzovú medailu.
Podrobnosti SD č.: 276 b / 2008
Podrobnosti SD č.: 277 a, b, c, d, e, / 2008


Umiestnenie v tabuľkách:

Staršie dorastenky:
vo februári skončili v I. lige na 5. mieste tabuľky
V apríli a máji skončili v I. lige na 6. mieste tabuľky
V septembri skončili v I. lige na 2. mieste tabuľky
Rok ukončili sezónu v I. lige na 3. mieste v tabuľke.
Mladšie dorastenky:
V marci v I. lige na 4. mieste tabuľky
V máji postúpili v I. lige na 1. miesto v tabuľke
Rok ukončili sezónu v I. lige na 2. mieste v tabuľke.
Podrobnosti SD.: 278 a, b, c, d / 200

 


Družstvo žiačok MHK Bytča na turnaji Lehota Cup 2008 (14. - 15. júna 2008)Rok 2009:

Rozpočet: Hádzaná 21 576 € (cca 650 000 Sk)

Hádzaná je najúspešnejší kolektívny šport na území mesta. V nedávnej minulosti sa aj staršie dorastenky aj staršie žiačky stali majsterkami Slovenska. Našťastie sa podaril významný krok, keď staršie dorastenky ostali doma a vytvorili družstvo žien. Dnes naše staršie žiačky vedú ligu v regióne Žilina a Trenčín. Dokonca obsadili II. miesto v novovzniknutej Česko - slovenskej lige. Hlavným trénerom je Mgr. František Garabík.
Bytča produkuje výrazné talenty. Tri hráčky: Alica Kostelná, Nikola Ďuriníková a brankárka Lenka Janešíková sú v širšom kádri slovenskej reprezentácie do 15 rokov. Naše hráčky vyrastajú v krutých podmienkach. Trénujú pod holým nebom a na asfaltovom ihrisku. V zlom počasí sa uchýlia do športovej haly v Strečne alebo v Predmieri. Napriek tomu sú bytčianske hádzanárky jediným družstvom v kraji, ktoré sa presadzuje v rámci Slovenska. Mladé hráčky z celého okolia sa sústreďujú na ZŠ. Ul. E. Lániho. Tento rok ich tréner a zároveň riaditeľ školy zháňa sponzorov, ktorí by im umožnili dostať sa na medzinárodný turnaj v Prahe. Ten patrí medzi absolútnu špičku v turnajoch hádzanej na svete.
Podrobnosti SD č.: 281 / 2009


Umiestnenie v tabuľkách.

Január: staršie dorastenky hrali I. ligu a v tabuľke boli na 4. mieste, mladšie dorastenky hrali I. ligu a v tabuľke boli na 2. mieste.
V dňoch 17. a 24. januára 2009 sa v športovej hale v obci Predmier uskutočnili turnaje, v ktorých si naše dievčatá zmerali sily s hráčkami Košíc, Šurian, Interu Bratislava a so Sencom.
Podrobnosti SD č.: 282 / 2009

Február: staršie a mladšie dorastenky MHK Bytča hrali I. ligu a v tabuľke boli na 2. mieste. Koncom februára sa zúčastnili staršie žiačky na veľkom turnaji v ČR. Hralo na ňom 10 družstiev a naše hráčky obsadili v silnej konkurencii 3. miesto.
Podrobnosti SD č.: 283 a, b / 2009

Marec: vo 4. kole II. hádzanárskej ligy hrali aj naše ženy v tabuľke boli na 1. mieste, staršie dorastenky hrali I. ligu a boli na 1. mieste, mladšie dorastenky hrali I. ligu a boli na 2. mieste.

Apríl: ženy sa udržali, ale staršie dorastenky klesli v I. lige na 5. miesto, mladšie dorastenky ostali v I. lige na 2. mieste.

Máj: V dňoch od 22. do 24. mája 2009 sa v športovej hale v obci Predmier uskutočnil finálový turnaj o Majstra Slovenska v hádzanej mladších dorasteniek.
v piatok 22. mája hrala MHK Bytča s Nitrou - MHK prehrala
v sobotu 23. mája hrala MHK Bytča s Trenčínom - MHK vyhrala
v nedeľu 24. mája hrala MHK Bytča s Michalovcami - MHK vyhrala.
Zaplnená športová hala sa na vlastné oči presvedčila, že mladé dievčatá MHK Bytča vyhrali základnú časť turnaja právom a že sú vo svojej kategórii najlepšie na Slovensku. Získali titul Majsteriek Slovenska.
Podrobnosti SD č.: 284 a, b, c / 2009

Jún: V júni hrali naše mladšie a staršie žiačky turnaje v Michalovciach a v Prešove. Mladšie žiačky sa do finále nedostali a skončili na 6. mieste. Staršie žiačky skončili v súťaži na peknom 2. mieste.

Júl: Kadetská reprezentácia slovenských hádzanárok do 17 rokov sa v júli zúčastnila vo fínskom Tampere na X. Európskom olympijskom festivale mládeže. Vo výbere hráčok SR boli aj tri hráčky MHK Bytča. Krídelníčka Mária Holešová a spojky Eva Minárčiková a Iveta Mičiníková sa v zápasoch nestratili. Naopak patrili medzi najlepšie hráčky na palubovke. Minárčiková a Mičiníková boli vyhlásené za najlepšie strelkyne slovenského tímu. V základnej skupine naše dievčatá porazili Francúzsko a Fínsko a napriek prehre s Ruskom postúpili do semifinále a po výhre nad Holanďankami aj do finále. Tam skončili na 2. mieste.

August: Boli naše hráčky na rovnakých miestach v tabuľkách.

September: Tabuľky uvádzajú iba umiestnenia dorasteniek.
Staršie dorastenky hrali I. ligu a umiestnili sa na 1. mieste v tabuľke.
Mladšie dorastenky hrali I. ligu a umiestnili sa na 2. mieste v tabuľke.
Podrobnosti SD č.: 285 a, b, c / 2009

Október: V dňoch 3. a 4. októbra nás plagáty po celom meste pozývali na ďalší turnaj do športovej haly v obci Predmier. Hráčky MHK Bytča si zmerali sily s hráčkami Púchova, Brezovej pod Bradlom, Šurian a Uhrovca.
V tabuľkách sa umiestnili:
ženy: v II. lige na 1. mieste
staršie dorastenky: v I. lige na 1. mieste
mladšie dorastenky: v I. lige na 2. mieste
V klube bol dôvod na spokojnosť, pretože všetky tímy boli na vedúcom mieste vo svojej skupine. Staršie dorastenky v minulosti odchádzali hrať do iných tímov na Slovensku, pretože tu skupinu žien neevidovali. Tento rok ich prihlásili do II. ligy, kde sa bez problémov postavili na jej čelo. Tím tvorí 14 hráčok a trénuje ich Zuzana Minárčiková. V lige je 11 tímov a ten najlepší z nich postúpi do I. ligy. O zabezpečenie tímu sa stará jeho manažér Peter Mičiník.
Úspešné sú aj naše mladšie hráčky. V dorasteneckej lige došlo k systémovým zmenám. Majsterky republiky budú známe už po základnej časti. Výhoda je v tom, že hráčka nebudú také preťažené, pretože nebudú hrať nadstavbu.
Aj mladšie a staršie žiačky sú na vedúcom mieste v I. lige. Vo svojej kategórii nemajú v kraji konkurenciu. Tréner sa teší, že nie je problém ani s dopĺňaním stavu hráčok a môže si dovoliť založiť aj prípravku.
Mladšie žiačky hrali od novembra do februára aj moravsko-slovenskú súťaž, kde hrajú tri slovenské a tri moravské kluby. Vzájomná konfrontácia im len prospieva.
Podrobnosti SD č.: 286 a, b, c / 2009

November:
II. liga MHK ženy Bytča boli v tabuľke na 2. mieste z 11 družstiev.
I. liga MHK staršie dorastenky boli v tabuľke na 1. mieste zo 14 družstiev.
I. liga MHK mladšie dorastenky boli v tabuľke na 2. mieste zo 14 družstiev.

December: Rok 2009 zakončili naše hádzanárky s výbornými výsledkami:
II. liga ženy boli v tabuľke na 2. mieste.
I. liga staršie dorastenky boli v tabuľke na 1. mieste.
I. liga mladšie dorastenky boli v tabuľke na 1. mieste.
Podrobnosti SD č.: 287 a, b / 2009

 

Rok 2010:

Rozpočet. Hádzaná 21 576 € (cca 650 000 Sk)

Júnové číslo MY ŽN 7. VI. prinieslo celú stranu venovanú iba hádzanej v Bytči.
Hádzanársky klub MHK mal naozaj veľké dôvody na oslavu. Staršie dorastenky sa stali po 23 rokoch majsterkami Slovenska. Manažér klubu Peter Mičiník a prezident klubu Miloš Micheľ popisujú podrobnosti úspechu. Hlavným sponzorom je mesto. Tréneri sú sčasti platení cez CVČ a ostatné peniaze si zháňajú cez sponzorov.
Káder starších dorasteniek: brankárky: Andrea Baginová, Soňa Flašíková a Janka Bulová. Hráčky: Eva Minárčiková, Iveta Mičiníková, Lucia Janošková, Denisa Balážová a iné. Tento rok boli zaradení medzi útvary talentovanej mládeže, ktorý je pod ochranu štátu. Našim hádzanárkam veľmi chýba vlastná hala. Čo sa týka podmienok na trénovanie sú len priemerný tým, ale vďaka šikovnosti dievčat a trénerov, ktorí pobláznili rodičov, dosahujú nadpriemerné výsledky.
Mladší dorast dievčat získal na Majstrovstvách Slovenska pekné 3. miesto. Minulé ročníky Majstrovstiev Slovenska sa končili finálovými zápasmi. Tento rok sa víťaz ligy stal aj majstrom Slovenska. V SD prikladám káder starších a mladších dorasteniek. Brankárky: Janka Bulová a sestry Lenka a Lucia Janešíkové. Hráčky: Veronika Višňovská, Mária Holešová, Gabriela Bučková, Silvia Mičiníková, Zuzana Mitašová, Barbora Micheľová a iné. Tréner: Peter Bikár; asistent: Ivan Belluš, zdravotníčka: Janka Balážová a lekár: MUDr. Dezider Horanský.
Podrobnosti SD č.: 294 a, b, c / 2010

V kádri žien sa dali dokopy dievčatá, ktoré v minulosti hrali hádzanú za Bytču. Štartujú v II. lige, kde úspešne obsadili 2. miesto.

V kádri dorasteniek je problém ten, že dievčatá chcú ísť ďalej študovať a najbližšia vysoká škola je v Žiline. Tie, ktoré študujú vo veľkých mestách sa stávajú ich hráčkami, ako Trenčín a Bratislava. Štyri hráčky (Andrea Baginová, Iveta Mičiníková, Eva Minárčiková a Selma Blažeková) si obliekli dresy seniorskej Interligy - WHIL v Partizánskom a boli vybraté do reprezentačného tímu o postup na majstrovstvá sveta. V SD prikladám celý káder starších dorasteniek MHK Bytča, majsteriek Slovenska a káder mladších dorasteniek, ktoré skončili v lige na 3. mieste.
Podrobnosti SD č.: 295 a, b, c / 2010 (6. VII)

V júli bojovali vo výbere Slovenska aj naše hádzanárky, kde bola vyhlásená ako najlepšia strelkyňa turnaja Alica Kostelná a hneď za ňou Nikola Ďuriníková, obe z Bytče.

Dňa 13. septembra sa konal turnaj v Žiline v plážovom futbale, z ktorého finančný výťažok 300 € odovzdali hádzanárkam z Bytče. Organizátorom turnaja boli MY Žilinských Novín a poslanec Ing. Peter Bologa.
Podrobnosti SD č.: 296 / 2010 ( 13. IX.)

Aj naše staršie žiačky si vybojovali titul Majsteriek Slovenska, keď svojich súperov doslova zvalcovali. Pre svoju kvalitu sa niektoré hráčky dostali do slovenského výberu: Alica Kostelná, Nikola Ďuriníková, Nikola Španihelová, Tatiana Gajdošíková a brankárka Lenka Janešíková. Staršie žiačky trénuje Mgr. František Garabík.
Aj naše mladšie žiačky zabojovali, keď sa z majstrovstiev Slovenska vrátili s bronzovou medailou. Hrali s ťažkou konkurenciou žiačok športových gymnázií z Bratislavy a Trenčína. Na lavičke víťazného družstva z Trenčína sedel bývalý tréner MHK Bytča Ján Beňadik.
Podrobnosti SD č.: 297 a, b / 2010

Priebežné výsledky v tabuľkách:

Ženy: hrali do augusta v II. lige a boli na 2. mieste. Koncom augusta postúpili do I. ligy, kde boli spočiatku na 11. mieste.
Staršie dorastenky: celý rok hrali v I. lige. Do augusta boli v tabuľke na 1. mieste, v októbri klesli na 3. miesto miesto a do konca roka sa udržali na 2. mieste.
Mladšie dorastenky: hrali tiež v I. lige väčšinou boli na 3. mieste. Iba v októbri klesli na 5. miesto.
Podrobnosti SD č.: 298 a, b, c, d, e, f / 2010

 

Rok 2011:

Rozpočet. Hádzaná 21 600 € + 6 000 € (dotácia č. 1) + 1 600 € (dotácia č. 2) = 28 600 €

Ženy - 14. 5. bodovali v Modre a vyhrali 1. ligu žien.
Staršie dorastenky hrali celý rok 1. ligu. V jarnej časti boli na 2. mieste a jesennú ukončili na 1. mieste.
Mladšie dorastenky hrali tiež 1. ligu, v ktorej figurovali striedavo na 3. mieste a 2. mieste. Jesennú sezónu ukončili na 1. mieste.
Podrobnosti SD č.: 216 a, b, c, d, / 2011 Podrobnosti SD č.: 217 a, b, c, d, / 2011

Tréner roka 2010. Týždenník MY Žilinské Noviny pripravili začiatkom roka pre svojich čitateľov, ale najmä pre trénerov rôznych športov v kraji novú súťaž Tréner roka 2010. Medzi nominovanými bol aj Mgr. František Garabík, tréner Mestského hádzanárskeho klubu v Bytči (MHK). V konečnom vyhodnotení sa dostal medzi trojicu najúspešnejších trénerov kraja. V rozhovore pre noviny hovoril o svojej práci s dievčatami, o podmienkach pre hádzanú v Bytči. Potešil sa, že toľkí ľudia fandia tomuto športu.
Podrobnosti SD č.: 218 a, b / 2011

Ženský tím. Naše ženy - hádzanárky i napriek obmedzeným podmienkam patrili počas roka medzi najlepšie v 1. lige a siahali na postup do spoločnej česko - slovenskej ligy WHIL. Ich trénerka, Zuzana Minárčiková bola s tímom nadmieru spokojná. Družstvo malo rôznu vekovú skladbu. Občas vypomáhali v reprezentácii aj staršie dorastenky, ktoré takto získavali skúsenosti. Najstaršia hráčka mala 42 rokov. Nedostatkom bolo málo sponzorov, slabá propagácia a hlavne to, že mesto nemalo svoju športovú halu. V SD prikladám menovitý zoznam kádra žien.
Podrobnosti SD č.: 219 / 2011

Dňa 21. mája napokon ženy vyhrali svoj posledný zápas a ukončili tak sezónu na 1. mieste. Nikto to pred sezónou od nováčika nečakal. Veľmi im pomohli staršie dorastenky, ktoré hrali najvyššiu súťaž v Partizánskom. Manažér tímu Peter Mičiník hovoril o interlige (WHIL), ktorá je náročná organizačne, ale hlavne finančne.. V SD prikladám snímku úspešného tímu.
Podrobnosti SD č.: 220 a, / 2011 (Kuriér 23. 5.)

Úspechy hádzanej. Hádzaná je jednoznačne najúspešnejším kolektívnym športom v Bytči. V minulosti sa staršie dorastenky stali majsterkami Československa. V posledných rokoch na to nadväzujú ich nástupkyne. Predseda Žilinského samosprávného kraja (ŽSK) Ing. Juraj Blanár preto rozhodol, že vo svojich projektoch bude podporovať práve ich snahu.
Najvýraznejšie talenty: Alica Kostelná a Nikola Ďuriníková s brankárkou Lenkou Janešíkovou. Všetky hrali v užšom kádri slovenskej reprezentácie do 15 rokov. Mladé hádzanárky sa združujú na ZŠ Ul. Eliáša Lániho, v Bytči, kde František Garabík sťahuje talenty z celého okolia. V roku 2009, keď dostali zo ŽSK dotáciu, bol v tejto škole riaditeľom. Dnes tu učí ako dôchodca a venuje sa hádzanej naplno.
Na Majstrovstvách SR (MSR) si družstvo mladších dorasteniek vybojovalo 2. miesto, staršie dorastenky obsadili v súťaži 4. miesto a družstvo žien si vybojovalo 1. miesto.
Podrobnosti SD č.: 221 a, b, c / 2011

Prestup. Úradujúci majster SR v hádzanej Iuventa Michalovce získal v júli na prestup talentovanú 19-ročnú Bytčianku Ivetu Mičiníkovú. Iveta podpísala nový kontrakt na 2 roky s následnou opciou. Vďaka svojmu talentu si oblieka aj dres reprezentačného družstva SR.
Podrobnosti SD č.: 222 / 2011

 

Rok 2012:

Rozpočet. Hádzaná 27 600 €

Hádzaná žien. Vrchol sezóny v podobe žiackych majstrovstiev republiky (MSR) v hádzanej čakal na mladšie dievčatá z Bytče. Šampionát odohrali doma - v Predmieri. Porazili ich iba favoritky z Michaloviec. Napokon mladšie žiačky získali strieborný kov. Staršie žiačky sa v rovnakom čase, t.j. 15. - 17. júna predstavili na MSR v Šali, kde získali bronz.
Bodku za mimoriadne úspešnou sezónou dali zástupcovia Slovenského zväzu hádzanej, keď ocenili naše staršie dorastenky zlatým pohárom a bronzom, ktorý získali mladšie dorastenky. Do Predmiera prišlo 7 klubov s maximálnym počtom hráčok. Zväz financoval náklady na stravovanie a ubytovanie. Tento rok sa naše dievčatá zaradili medzi trojicu najúspešnejších klubov na Slovensku.

Galavečer. 1. apríla sa uskutočnilo v DK v Bytči slávnostné vyhlásenie výsledkov ankiet Slovenského zväzu hádzanej (SZH). Okrem hlavnej kategórie najlepší hádzanár a hádzanárka roka, bola vyhlásená aj najlepšia mužská a ženská sedmička, najlepší hráč extraligy, najlepšie talenty do 20 rokov. Ocenenia odovzdal prezident SZH Jaroslav Holeša a primátor Bytče Miroslav Minárčik.
Podrobnosti SD č.: 171 a, b, c d / 2012

Umiestnenie v tabuľkách:

V apríli hrali mladšie dorastenky I. ligu a v jej tabuľkách boli na 1. mieste. A počas roka neklesli hlbšie ako na 2. miesto. Na majstrovstvách Slovenska získali bronz.
Staršie dorastenky hrali tiež I. ligu, kde boli väčšinou na 2. mieste. Majstrovstvá Slovenska napokon vyhrali a získali zlato.
Mladšie žiačky hrali v I. lige, kde na majstrovstvách SR získali striebro.
Staršie žiačky hrali I. ligu a na šampionáte získali bronz.

 

Rok 2013:

Rozpočet. Hádzaná 24 840 € + 2 760 € (navýšenie) = 27 600 €

Priebežne nás Mestský hádzanársky klub (MHK) pozýval na svoje zápasy do športovej haly v Predmieri. Počas sezóny hrali práve tu aj dorastenky, aj žiačky Bytče, pretože ešte stále nemali svoj športový stánok.

Staršie dorastenky. Hrali v I. lige, kde boli v tabuľkách: vo februári na 3. mieste. apríl a máj na 4. mieste.
Mladšie dorastenky. Hrali v I. lige, kde sa umiestnili v tabuľkách väčšinou na 2. mieste.
Podrobnosti SD č.: 218 a, b, c, d / 2013

 

Rok 2014:

Rozpočet. Hádzaná 27 600 €

Priebežne nás Mestský hádzanársky klub (MHK) pozýval na svoje zápasy do športovej haly v Predmieri. Počas sezóny hrali a trénovali práve tu aj dorastenky, aj žiačky Bytče, pretože ešte stále nemali svoj športový stánok.

Úspechy. Hádzanárkam Bytče sa podarilo dosiahnuť dva významné úspechy. Na záver sezóny 2013/2014 sa mladšie dorastenky stali majsterkami SR a staršie žiačky sa na turnaji v Trenčíne postavili na bronzový stupienok. Koncom mája prebehlo posledné 20. kolo najvyšších súťaží dorasteniek, kde mal svoje zastúpenie aj MHK Bytča. Mladšie dorastenky svoju súťaž suverénne vyhrali, stali sa majsterkami SR a vybojovali tak pre Bytču zlaté medaily. Žiačky tiež prispeli k medailovej zbierke. Od 13. júna do 15. júna sa mladšie a staršie žiačky zúčastnili záverečných turnajov vďaka postupu z krajských súťaží. Mladšie žiačky hrali v Šali a obsadili 6. miesto. Staršie žiačky hrali v Trenčíne a obsadili bronzovú priečku.

Reprezentácia. Hráčky MHK Bytča nereprezentujú len mesto, ale niektoré obliekajú aj dresy národnej reprezentácie, povedal nám hovorca klubu Milan Kucej. V kategórii kadetiek hrá za Slovensko Tatiana Gajdošíková, Kristína Pastorková a Renáta Zahumenská. V kategórii junioriek hrajú: Tatiana Gajdošíková, Darina Šichmanová, Radoslava Zahumenská a Alica Kostelná. Posledne menovaná hráčka, okrem iného, figuruje aj v širšej nominácii ženskej reprezentácie SR. Predstavitelia klubu sa poďakovali mestu ako generálnemu sponzorovi a obci Predmier za ústretovosť za to, že našich ochotne prichýlia vo svojej športovej hale.
Podrobnosti SD č.: 297 / 2014

Alica Kostelná. Talentovaná bytčianska hádzanárka bola v septembri nominovaná na seniorskú reprezentačnú akciu - medzinárodný turnaj „O štít mesta Cheb". Mladá spojka, ktorá prestúpila do českého celku DHC Sokol Poruba v ČR. Spomínané podujatie sa uskutočnilo v septembri za účasti družstiev ČR, Poľska, Slovenska a Bieloruska. Kostelná bola najskôr nominovaná len ako náhradníčka, dodatočne však doplnila 19-člennú súpisku českého trénera. V reprezentačnej šatni sa stretla s ďalšou odchovankyňou bytčianskej hádzanej, pivotkou Evou Minárčikovou. Turnaj v Chebe bol prípravou na Majstrovstvá Európy v Maďarsku. Vo februári bola mládežnícka reprezentantka Alica nominovaná do ženskej reprezentácie. Na februárovom zraze v Partizánskom sa hráčky pripravovali na kvalifikačný dvojzápas proti Fínsku. Alica momentálne hrá mládežnícke súťaže, keďže družstvo žien neštartuje v 1. lige. Juniorská reprezentačná spojka nastupuje v rámci striedavého štartu tiež za východniarsky tím Iuventa Michalovce. Alica tvrdí, že Michalovce sú pre ňu obrovskou výzvou, pretože sú najlepší tím a momentálne vedú tabuľku spoločnej česko-slovenskej súťaže hádzanárok.
Podrobnosti SD č.: 298 a, b / 2014

Eva Minárčiková. Na decembrovom európskom šampionáte v Maďarsku a Chorvátsku mala svoje zastúpenie aj Bytča v osobe pivotky Evy Minárčikovej. V súčasnosti oblieka dres českého tímu DHC Sokol Poruba. Predtým pôsobila aj v Danlog-u Partizánske. S reprezentačným dresom Slovenska má už skúsenosti z mládežníckych kategórií. Hádzaná bola v rodine Minárčikovcov športom číslo 1, veď aj Evina mama (Zuzana Minárčiková - pozn. red.) je bývalou juniorskou reprezentantkou Československa. Doma mala Eva vytvorené ideálne podmienky od útleho detstva. Prvé hádzanárske kroky urobila v bytčianskom klube. Jej bývalý tréner (súčasný prezident klubu) František Garabík spomína, že Eva bola zapálená, snaživá a kamarátska. V žiackom tíme, ktorý bol pred 10 rokmi najsilnejší výber v krajine, boli spolu s Ivetou Mičiníkovou najsilnejšími „ťahúňkami". Už ako dorastenka odišla hosťovať do Partizánskeho. Dnes teda pôsobí v Porube, kde pred rokmi hrala ďalšia Bytčianka Iveta Mičiníková, ktorá dnes hrá za Michalovce. Júnový žreb zaradil Slovensko do ťažkej skupiny spolu s Francúzskami, Srbkami a hráčkami Čiernej Hory.
Podrobnosti SD č.: 299 / 2014

Darina Šichmanová. Hovorí o sebe, že k hádzanej sa dostala vďaka svojej kamarátke a spoluhráčke Alici Kostelnej. Jej post je ľavé krídlo a ľavá spojka. Už deviaty rok pôsobí v domácom bytčianskom klube, ktorý hrá prvú dorasteneckú ligu. Teší sa, že sú dobrý kolektív, kde si dievčatá navzájom pomáhajú. Keďže je ich málo, dopĺňajú ich mladšie dorastenky. Ich ambície sú stále tie isté - bojovať o čo najvyššie umiestnenie. Trénuje trikrát do týždňa v športovej hale v Predmieri, pretože Bytča halu nemá. Je to časovo náročné kvôli škole a učeniu, pretože musí dochádzať. S klubom chodia na prípravné zápasy a turnaje väčšinou do Čiech a s reprezentáciou po celej Európe. Turnaje sú vlastne sústredenia, pretože na nich si hráčky konfrontujú hru iných klubov. Majú výborných fanúšikov. Sú to väčšinou rodičia a ľudia , ktorých baví šport. Povzbudzujú ich, keď sa nedarí a podporujú na ceste k víťazstvu. Hovorí, že jej pamätný zápas bol s Michalovcami spred 2 rokov, keď naše dievčatá po výhre o jeden gól získali titul majstra Slovenska v mladšom doraste. Čo sa týka zranení v hádzanej sú časté. Hráčky sú v stálom kontakte a hrá sa na palubovke, kde aj nešťastný pád môže spôsobiť vyradenie na dlhú dobu. Darinu vyradilo v zimnej časti sezóny zranenie po natrhnutí šľachy v kolene na 3 mesiace. Za najväčšie úspechy považuje dvojnásobnú účasť na majstrovstvách Európy kadetiek v Čechách a junioriek v Dánsku, tretie miesto so ženami Partizánskeho, kde v minulej sezóne hosťovala. Chcela by sa dostať do niektorého ženského tímu WHIL. Osobne podotýkam, že Darina je krásne dievča, ktoré by určite vyhralo v súťaži krásy.
Podrobnosti SD č.: 300 / 2014


Rok 2015:

Rozpočet. 27 600 €

Tréner Ján Beňadik je v hádzanej dobre známa osobnosť, pričom v Bytči a okolí to platí dvojnásobne. Práve v našom meste robil svoje prvé trénerské kroky a dnes je uznávaný odborník v ČR aj na Slovensku. Aktuálne je trénerom DHC Sokol Poruba (ČR). Pod jeho vedením podávajú kvalitný výkon aj naše hráčky Eva Minárčiková a Alica Kostelná.
Podrobnosti SD č.: 339 / 2015

Juniorky. Slovenské hádzanárske juniorky sa v prvej polovici januára zúčastnili na medzinárodnom turnaji vo Švajčiarsku. Postupne hrali s národným výberom domácich, Nemecka a Slovinska. Pod vedením trénera Ľuboša Hudáka figurovali aj Bytčianky: Tatiana Gajdošíková, Kristína Pastorková a Nikola Španihelová. Ani famóznych 11 presných zásahov našej Táni Gajdošíkovej nepomohlo proti silným Nemkám a naši skončili na poslednom mieste.
Podrobnosti SD č.: 340 / 2015

Turnaj žiačok v Zlíne. V rámci prípravy na novú sezónu sa žiačky MHK Bytča zúčastnili na medzinárodnom turnaji Holiday Cup v českom Zlíne. A-družstvo mladších žiačok odohralo 7 stretnutí a iba raz prehralo. Získali 2. miesto a rovnako skončili na 2. mieste aj staršie žiačky. Dievčatá nám v ČR urobili dobré meno.
Podrobnosti SD č.: 341 / 2015

Kadetky. Slovenské hádzanárske kadetky mali vo februári zraz, vrámci ktorého odohrali prípravné zápasy v Chorvátsku a Rakúsku. Chorvátky boli ťažký súper, veď skončili na ME na 6. mieste. Tréner Beňadik pozval do národného tímu brankárku MHK Bytča Soňu Furgalákovú. V úlohe náhradníčok boli pripravené aj ďalšie 2 hráčky z Bytče - Nela Kmošenová a Katarína Bačikovská.
Podrobnosti SD č.: 342 / 2015

Turnaj v Prahe. Začiatkom apríla sa zúčastnili staršie dorastenky a staršie žiačky MHK Bytča na medzinárodnom turnaji v Prahe. Staršie dorastenky žiaľ vo finále o 3. miesto nestačili na maďarský tím a skončili na 4. mieste. Staršie žiačky si vybojovali 2. miesto.
Podrobnosti SD č.: 343 / 2015

Reprezentačný zraz. Hádzanárky MHK Bytča Kristína Pastorková a Tatiana Gajdošíková figurovali medzi 17 hráčkami, ktoré dostali pozvánku na reprezentačný zraz. Konal sa v Modre od 12. do 20. apríla a slúžil ako príprava na kvalifikačné zápasy o postup na ME v Rumunsku. Vo výbere bola aj Bytčianka Nikola Španihelová, ktorá hrá za Trenčín.

Mladšie žiačky sa zúčastnili 9. ročníka turnaja krajskej súťaže v Trenčíne. Naše dievčatá vyhrali 1. miesto. Staršie dorastenky sa stali majsterkami Slovenska. Súčasne boli prvým postupujúcim tímom na Česko-Slovenský pohár v Olomouci. Skončili na ňom na peknom 3. mieste.
Podrobnosti SD č.: 344 a, b, c / 2015

Úspešné hráčky. Naša verejnosť aj naďalej sleduje svoje bývalé hádzanárky v ich profesionálnom postupe. Alicu Kostelnú vyhlásili v medzinárodnej interlige WHIL do 20 rokov za najväčší talent Slovenska 2014. Tento rok pôsobí v klube českého vicemajstra DHC Sokol Poruba. Iveta Mičiníková je bývalá mládežnícka reprezentantka Slovenska. Dnes pôsobí v českom klube DHK Baník Most. Medzi ženami si zahrala v popredných slovenských celkoch ako Partizánske, Michalovce a v českom Sokole Poruba. Pôsobenie v Baníku si pochvaľuje, za jeho vedenie a podporu. Jediné čo ju trápi sú zranenia.
Podrobnosti SD č.: 345 a, b / 2015

Staršie žiačky boli v auguste úspešné na majstrovstvách Slovenska v Michalovciach, kde obsadili v konkurencii 8 tímov 4. miesto.

Turnaje. V rámci prípravy na novú sezónu absolvovali naše dorastenky turnaj v Trenčíne, kde si vybojovali 2. miesto. V Nitre potom štartovali mladšie a staršie dorastenky. Mladšie obsadili 4. miesto. Staršie dorastenky získali víťazstvo. V Bratislave štartovali mladšie aj staršie žiačky. Viac sa darilo tým starším, pretože skončili na 2. mieste. Ako najlepšia brankárka bola vyhlásená Natália Chudovská z MHK Bytča. Druhý októbrový týždeň sa v Košiciach uskutočnil zraz reprezentačných kadetiek, ktoré sa pripravovali na svetový šampionát v hádzanej. Z Bytče boli nominované hráčky: Soňa Furgaláková, Nela Kmošenová a Katarína Bačikovská.
Podrobnosti SD č.: 346 a, b, c, / 2015

Úspechy v súťaži. Mladšie aj staršie žiačky klubu MHK Bytča zaznamenali v októbri vydarený štart do novej sezóny v krajskej súťaži Žilinského a Trenčianskeho kraja. Oba žiacke tímy boli na čele svojej súťaže, pričom zverenkyne Evy Pastorkovej ešte neprehrali ani jedno zo šiestich stretnutí. Naše MHK je pozoruhodné tým, že v kraji má družstvá kompletne vo všetkých dievčenských kategóriách. Ženská hádzaná má v našom meste dlhú tradíciu. Podporuje ju vedenie mesta, CVČ, rodičia hráčok a jednotlivé školy.
Podrobnosti SD č.: 347 a, b / 2015


Rok 2016:

Rozpočet. 27 600 €

Staršie dorastenky MHK Bytča hrali I. ligu Za MHK hrali: Soňa Furgaláková, Michaela Bajzová, Andrea Zahumenská, Katarína Bačikovská, Nela Kmošenová, Erika Čillíková, Tatiana Gajdošíková, Kristína Pastorková, ... Tréner: Michal Hradil

Umiestnenie v tabuľkách:

Február: celý mesiac sa držali na 1. mieste
Marec: udržali si 1. mieste
Apríl: boli stále na 1. mieste
Máj: udržali si 1. miesto
Do konca roka boli stále na 1. mieste.
Podrobnosti SD č.: 166 a, b, c, d / 2016
Podrobnosti SD č.: 167 a, b / 2016

Úspechy. Staršie dorastenky MHK Bytča dosiahli v minulej sezóne veľký úspech, keď sa stali majsterkami Slovenska. Aj tento rok vstúpili do novej sezóny úspešne, keď si v tabuľkách udržali celú sezónu prvé miesto. Aj ich skúsený hádzanársky tréner Michal Hradil je spokojný. Dievčatá majú veľkú chuť hrať a preto sa s nimi dobre pracuje. Kľúčové momenty boli, keď dievčatá vyhrali na začiatku februára v Trenčíne. Domáci boli favorit súťaže. Druhý dôležitý zápas bol s Michalovcami, ktorý tiež vyhrali. Často chodili pomáhať aj mladšie dorastenky. Hádzaná v meste má veľkú tradíciu a napriek tomu predstavitelia mesta nedokážu postaviť športovú halu pre hádzanú. Preto nemá Bytča ani mužstvo žien. Bytčiansky klub mal zastúpenie aj v kategórii junioriek. Konkrétne išlo o Soňu Furgalákovú a Katarínu Bačikovskú. Nela Kmošenová nastúpila ako náhradníčka. Juniorky boli vo výcvikovom tábore, v rámci ktorého odohrali aj prípravné medzištátne zápasy s rovesníčkami Švajčiarska.
Podrobnosti SD č.: 168 a, b / 2016

Mladšie dorastenky MHK Bytča hrali I. ligu Za MHK hrali: Natália Chudovská, Romana Gaňová, Tereza Zubáňová, Andrea Zahumenská, Terézia Valúchová, Nikola Hriceňáková, Laura Holíncová, Ivana Bystrická, Michaela Burandová, Lucia Leštinová, Nikola Molíková. Tréner: Michal Hradil

Umiestnenie v tabuľkách:

Február: celý mesiac boli na 7. miesto z dvanástich
Marec: ostali na 7. mieste
Apríl: boli stále na 7. mieste
Máj: boli na 7. mieste
Do konca roka boli stále na 7. mieste
Podrobnosti SD č.: 169 a, b, c, d / 2016
Podrobnosti SD č.: 170 a, b / 2016 60

Úspech. MHK Bytča malo zastúpenie v slovenskej reprezentácii. Dvojica dievčat z MHK v kategórii kadetiek dostala pozvánku do reprezentácie. Natália Chudovská a Laura Holíncová si zahrali za Slovensko na medzinárodnom turnaji v Poľsku.
Podrobnosti SD č.: 171 / 2016


Rok 2017:

Rozpočet. 27 600 €

Prípravka MHK Bytča. - 15. 1. 2017 Prvým turnajom krajskej súťaže Žilinského a Trenčianskeho kraja sa odštartovala sezóna 2016/2017 v kategórii prípraviek, v ktorej účinkovali aj tri družstvá prípraviek MHK Bytča. Hostiteľom turnaja bolo Partizánske a hralo sa 15.1.2017. Poradie: Bytča A - 2. miesto; Bytča C - 6. miesto a Bytča B - 8. miesto. Titul „najlepšia hráčka turnaja„ získala Tamara Čikotová z Bytče.
- 20.2.2017 V štvrtom turnaji krajskej súťaže sa posunula Bytča A na prvé miesto. Bytča C na 6. mieste a Bytča B skončila na 7. mieste. Najlepšou hráčkou turnaja vyhodnotili Rebecu Kytkovú.
- 26.2.2017. Záverečným kolom zavŕšili turnaj naše hráčky prípravky v Čadci. Bytča A skončilo na 2. mieste; Bytča B na 6. mieste; a Bytča C na 8. mieste.
Podrobnosti SD č.: 225 a, b, c / 2017

Mladšie dorastenky MHK Bytča. Mladšie dorastenky hrali 1. ligu v obsadení: Natália Chudovská, Romana Gaňová, Lucia Leštinová, Andrea Zahumenská, Terézia Valúchová, Laura Holíncová, Ema Weberová a iné. Trénerka: Zuzana Minárčiková
- 27.2. vyhrali mladšie dorastenky v Košiciach 39:19. Po tejto výhre im patrí 3. miesto v tabuľke Laura Holíncová strelila 8 a Andrea Zahumenská 5 gólov
- 27.3. hrali v Trenčíne. Zápas sa skončil remízou 23:23
- 3.4. vyhrali mladšie dorastenky nad MŠK Vranov nad Topľou 39:25
- 15.5. si vybojovali 3. miesto v súťaži, výhrou nad Michalovcami 29:18
Podrobnosti SD č.: 226 a, b, c / 2017
- 20.10. vyhrali s ŠKP Bratislava 30:23
- 15.9. sa začala nová sezóna, v ktorej vyhrali s ŠŠK Prešov 20:19
- 13.10. vyhrali doma nad Slovanom Duslo Šaľa 29:22
- 17.11. hrali vo Vranove nad Topľou. Vyhrali vysoko 28:16
Podrobnosti SD č.: 227 a, b, c / 2017

Staršie dorastenky MHK Bytča. Staršie dorastenky hrali 1. ligu. V 14. kole vyhrali nad celkom HK Slovan Duslo Šaľa 11:8. Obsadenie: Soňa Furgaláková, Romana Gaňová, Michaela Bajzová, Nela Kmošenová, Katarína. Bačikovská, Alžbeta Hornáková, Laura Holíncová, Tatiana Hanulíková a iné. Trénerka: Zuzana Minárčiková a Ľudmila Danišová
- 20.2. vyhrali staršie dorastenky nad Tatranom Stupava 15:13
- 27.3. hrali staršie dorastenky v Trenčíne. Zápas sa skončil remízou 27:27
- 22.5. remízou v zápase so Sláviou Partizánske si vybojovali bronz
Podrobnosti SD č.: 228 a, b, c / 2017
- 2.9. sa zúčastnili na turnaji v Olomouci, ktorý napokon vyhrali.
- 15.9. sa začala nová sezóna, v ktorej prehrali s ŠŠK Prešov 18:30
- 13.10. vyhrali doma nad Slovanom Duslo Šaľa 21:18
- 17.11. hrali vo Vranove nad Topľou. Vyhrali vysoko 36:22
Podrobnosti SD č.: 229 a, b, c / 2017

Mladšie žiačky MHK Bytča. V súťažiach nás reprezentovali 2 družstvá. 29.8. vycestovali obe družstvá do Karvinej. Víťazkami turnaja sa stali naše mladšie žiačky Bytča A. Bytča B skončilo na 4. mieste. Zostava Bytča A: Veronika Karasová, Emma Hundáková, Eliška Mináriková, Nikola Leštinová, Petra Valientová, Tamara Čikotová, Jasmína Honzová, Ema Hrtánková a Lucia Hujíková. Zostava Bytča B: Nela Hrabovská, Ema Hvorečná, Lucia Valientová, Kristína Bryndziarová, Laura Masaryková, a iné.
Podrobnosti SD č.: 230 / 2017 74

Staršie žiačky MHK Bytča. - staršie žiačky vycestovali hneď na začiatku januára na medzinárodný turnaj do Zlína. Na svoje konto si pripísali dve výhry a tri prehry. V konečnom hodnotení skončili na 4. mieste. V zostave hrali: Nikola Leštinová, Magdaléna Hôrecká, Ľudmila Chudejová, Ema Weberová, Nina Weberová, Petra Valientová, Kristína Jánošíková, Zuzana Hujíková a iné. Trénerka: Eva Pastorková
- záverečným kolom pokračovala Česko–slovensko-poľská liga starších žiačok v hádzanej. Hostiteľom turnaja bol klub z Poľska. Po všetkých troch odohraných kolách obsadili naše staršie žiačky konečné prvé miesto v sezóne 2016/2017. Najlepšou brankárkou sa stala Natália Chudovská, najlepšou strelkyňou so 45 gólmi bola Lucia Leštinová a najlepším ľavým krídlom Nikola Leštinová
- 5.6. sa staršie žiačky zúčastnili na záverečnom turnaji o majstra Slovenska, hostiteľom ktorého bola Dunajská Streda. V konečnom poradí skončili naše dievčatá na 3. mieste.
- posledným turnajom jesennej časti pokračovala začiatkom novembra krajská súťaž v kategórii starších žiačok. Pred zimnou prestávkou skončili na peknom 3. mieste
Podrobnosti SD č.: 231 a, b, c, d / 2017

Kadetky. MHK mal zastúpenie v slovenskej reprezentácii. Dvojica hádzanárok v kategórii kadetiek dostala pozvánku do reprezentácie vo svojej vekovej kategórii. Natália Chudovská a a Laura Holíncová si zahrali za Slovensko na medzinárodnom turnaji v Poľsku. V kategórii junioriek mal klub zastúpenie. Konkrétne hrali Soňa Furgaláková a Katarína Bačikovská. Pozvali aj náhradníčky: Nela Kmošenová. Juniorky absolvovali výcvikový tábor, v rámci ktorého odohrala naša reprezentácia prípravné medzištátne zápasy s rovesníčkami Švajčiarska.
Podrobnosti SD č.: 232 / 2017


Rok 2018:

Rozpočet. 27 600 €

Hádzaná - ženy. František Garabík z MHK Bytča. Pán Garabík stále stojí prakticky za všetkými úspechmi bytčianskej dievčenskej hádzanej. Pod jeho vedením vyrástlo množstvo slovenských reprezentantiek a ešte viac prvoligových hráčok. Fero Garabík - ako ho Bytčania volajú hral v mladosti hádzanú za mužov aj v najvyššej československej súťaži. Keď sa vrátil zo základnej vojenskej služby do Bytča začal hneď zakladať družstvá mladších dorasteniek a žiačok. V roku 1986 prišiel najväčší úspech bytčianskej hádzanej - zisk titulu dorasteneckých majsteriek Československa. Po tomto úspechu založili družstvo žien, s ktorým hneď po prvých kolách boli na čele súťaže. Nastal známy problém. Dievčatá si rozobrali veľké a kvalitné kluby, alebo sa vydali a tým sa ich tím rozpadol. Napr. Majka Višňovská sa vydala a s manželom sa odsťahovala do Austrálie, kde dostala štátne občianstvo a reprezentovala Austráliu na Olympijských hrách. Je neuveriteľné, že prihliadnuc na podmienky v ktorých dievčatá trénujú získali dohromady 10 titulov majsteriek Slovenska a jeden titul majsteriek ČSR. Príčina tkvie v tom, že dievčatá veľmi chcú víťaziť. Za Bytču hrajú nielen dievčatá domáce , ale aj z okolia - Predmier, Kolárovice, Súľov, ale aj zo Žiliny, z Považskej Bystrice alebo Kysuckého Nového Mesta. Aby tieto úspechy vznikli podali pomocnú ruku rodičia Peter Mičiník, Ivan Kostelný, Alena Zahumenská, Miloš Micheľ atď. Pomáhali aj tréneri ako: Zuzana Minárčiková, Peter Bikár, Jozef Hanták st., Jozef Kozák st., Michal Hradil , Eva Pastorková a Jana Leštinová. František Garabík vidí aj budúcnosť v jasných farbách. Začiatkom roka mali turnaj prípraviek, ktorého sa zúčastnili hráčky 5. miest a naše ho vyhrali. František Garabík nastúpil na ZŠ Revolučná (dnes Eliáša Lániho) v roku 1969, kde učil biológiu a telesnú výchovu, vydržal tam až do dôchodku. Riaditeľom bol na škole 13 rokov. Dnes má 73 rokov a hádzanú stále sleduje a pomôže kde môže.
Podrobnosti SD č.: 211 / 2018

Obidve kategórie dorasteniek MHK Bytča vycestovali 24.2.2018 na zápasy 13. kola najvyšších súťaží do Košíc. Bytčianky jednohlasne vyhrali. Mladšie dorastenky hrali 1. ligu a vyhrali nad Košicami 43:19. V zostave hrali: Natália Chudovská, Veronika Rantúchová, Lucia Leštinová, Terézia Valúchová, Laura Holíncová, Ľudmila Chudejová, Adriána Harantová a iné. Staršie dorastenky hrali tiež 1. ligu a vyhrali s Košicami 35:12. 2. marca hrali mladšie dorastenky doma a porazili hostky 27:18; staršie dorastenky remizovali so spojeným družstvom Stupavy/Malaciek 27:27.
Podrobnosti SD č.: 212 / 2018

V júni Mária Holešová, rodáčka z Bytče a odchovankyňa MHK Bytča dostala ponuku na prestup z Michaloviec ku chorvátskemu majstrovi, ktorý hrá európsku ligu. Z Bytče prestúpila do HK Danlog Partizánske a neskôr do Iuventy Michalovce. Jej úspechy: 6-násobná majsterka SR. 4x vyhrala česko-slovenskú interligu a 6x Slovenský pohár.
Podrobnosti SD č.: 213 / 2018

 


Zdroj:
Mesto Bytča, kronika mesta.

 

Nasledujúci program

1. liga Staršie dorastenky
sezóna 2023/2024 sa skončila.


1. liga Mladšie dorastenky
sezóna 2023/2024 sa skončila.


MK ZA-TN - Staršie žiačky
sezóna 2023/2024 sa skončila.


MK ZA-TN - Mladšie žiačky
sezóna 2023/2024 sa skončila.


MK ZA-TN - Prípravka (4+1)
sezóna 2023/2024 sa skončila.