Nachádzaš sa tu:
02 aug 2015, 20:24
Ostatná aktualizácia: 02 aug 2015, 20:27
Prečítané: 2124x
Vytlačiť
Odoslať e-mailom

Jednou z hráčok, z ktorej by sa v dohľadnom čase mohla stať stabilná opora slovenskej hádzanárskej reprezentácie je 23-ročná rodáčka z Bytče Eva Minárčiková. Šikovná pivotka, ktorá bola členkou národného družstva aj na decembrových majstrovstvách Európy v Chorvátsku a Maďarsku, reprezentovala Slovensko aj na nedávnej Letnej svetovej univerziáde v juhokórejskom Gwang-ču.

Zverenkyne kormidelníka Dušana Poloza odohrali na tomto podujatí v priebehu ôsmich dní šesť duelov, a to všetko len s 12-členným kádrom. "Na palubovke som strávila každý zápas skoro šesťdesiat minút a v každom jednom z nich som sa snažila odviesť čo najlepší a kolektívu prospešný výkon, aj keď v niektorých dueloch to bolo veľmi ťažké, pretože sily už dochádzali," povedala okrem iného v rozhovore pre Šport.sk Eva Minárčiková.

Nedávno si sa so spoluhráčkami zo slovenskej reprezentácie predstavila na Svetovej letnej univerziáde v Južnei Kórei. Ako by si v krátkosti zhodnotila toto podujatie?
"Do tejto krajiny sa necestuje len tak každý deň a z toho dôvodu som bola rada, že sa moje meno objavilo v nominácii. Bolo to veľmi pekné podujatie, na ktoré sa už v živote nedostanem. Veľmi ma zaujala organizácia pracovníkov na univerziáde, vždy vedeli čo majú robiť a zároveň vám ochotne pomohli, ak ste niečo nevedeli, alebo ste potrebovali. Zúčastnila som sa aj Európskych olympijských hrách mládeže v roku 2009 vo fínskom Tampere a rozsahom bola táto akcia podstatne väčšia a krajšia."

Do Kórei ste cestovali len s 12-členným kádrom. Nemali ste obavy, či vôbec v priebehu ôsmich dní dokážete zvládnuť šesť duelov? Bolo to náročné?
"Áno, mala som z toho určité obavy, nakoľko niektoré dievčatá boli v dovolenkovom režime a bála som sa, či to celé po zdravotnej stránke zvládneme. Bolo to veľmi náročné, veď niektoré družstvá sa na túto akciu pripravovali aj tri roky. No aj napriek oklieštenej zostave sme sa snažili uhrať čo najlepší výsledok."

Niektoré pôvodne nominované hráčky sa reprezentačnému kormidelníkovi Dušanovi Polozovi ospravedlnili z obáv pred vírusom MERS. Ty si sa toho nebála? Mala si naštudované, o aké ochorenie ide?
"Pred touto akciou som absolvovala prípravu na kvalifikačný zápas na MS so Španielkami, takže som ani nemala čas zamýšľať sa, čo vlastne MERS je. A nominácia bola určená až po tejto akcii. Prvýkrát som si o MERS-e prečítala až v brožúre na letisku v Soule, kde nám merali teploty a rozdávali spomínané brožúry. Nebála som sa vírusu, veď ako to už tréner spomenul v jednom denníku 'Skôr dostaneme besnotu na Slovensku ako MERS v Gwang-ču'."

Myslíš si, že keby ste sa na univerziáde predstavili v plnej sile, napríklad tak ako v decembri na európskom šampionáte, bola by z toho nejaká medaila?
"Áno. Som presvedčená o tom, že by to bolo lepšie."


Tréner Poloz sa po návrate vyjadril, že si bola jednou z hráčok, ktorých výkony ho mimoriadne potešili. Ako to vnímaš?

"Na palubovke som strávila každý zápas skoro šesťdesiat minút a v každom jednom stretnutí som sa snažila odviesť, čo najlepší a kolektívu prospešný výkon, aj keď v niektorých zápasoch to bolo veľmi ťažké, pretože sily už dochádzali. Na tejto akcii nás bolo síce menej, no vytvorili sme veľmi dobrú partiu, vďaka ktorej sme hrali s chuťou a v rámci svojich možností. A aj touto cestou by som chcela kočkám poďakovať za ich reprezentáciu."

Už onedlho vás čakajú kvalifikačné súboje o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy. Čo hovoríš na súperov, ktorých vám prisúdil žreb?
"Nie je tam z čoho vyberať. Každá skupina je ťažká, my v tej našej máme silných súperov, ale myslím si, že 'hrateľných'. Maďarky a Poľky som naposledy videla hrať na vlaňajšom európskom šampionáte v Chorvátsku, prezentovali sa peknou, rýchlou hádzanou, kým Fínky som naposledy videla hrať v Partizánskom pred viac ako dvoma rokmi."

Veríš, že by ste sa mohli v krátkom časovom slede postarať o ďalší zázrak a prebojovať sa na záverečný turnaj ME?
"Samozrejme, že verím a zároveň dúfam v to, že si súperky, keď budú hrať proti nám, vyberú slabší deň."

Aké sú tvoje hádzanárske sny? Aké máš hádzanárske vzory a ktorú z kvalitných európskych líg by si chcela raz vyskúšať?
"Snom každého športovca je byť zdravý, dostať sa na vrcholové podujatie a zahrať si na ňom. Hádzanárske vzory som mala, keď som bola mladšia, ale teraz je už toľko vynikajúcich hádzanárov a hádzanárok, že je ťažké si z spomedzi nich vybrať, každý či každá z nich vynikajú v niečom inom. Každá z európskych líg má niečo do seba, no vysnenú ligu ešte nemám."

Vieš si samu seba predstaviť v nejakom inom športe, v ktorom by si okrem hádzanej mohla urobiť kariéru?
"V rodnej Bytči okrem hádzanej nebol iný kolektívny šport pre dievčatá a individuálny šport mi veľmi nevoňal, takže iné riešenie nebolo. Ale mojím snom je zahrať si rugby, americký futbal alebo hokej."


Zdroj: Šport.sk, Roman Horváth. Foto: TASR

 

Nasledujúci program

1. liga Staršie dorastenky
sezóna 2023/2024 sa skončila.


1. liga Mladšie dorastenky
sezóna 2023/2024 sa skončila.


MK ZA-TN - Staršie žiačky
sezóna 2023/2024 sa skončila.


M-SR - Staršie žiačky - 1. turnaj
sobota 18.05.2024 od 09:00 hod.
organizátor: MHK BYTČA
- 1. semifinálový turnaj.


MK ZA-TN - Mladšie žiačky
sezóna 2023/2024 sa skončila.


SOH U12 - Mladšie žiačky
07. - 09.06.2024
organizátor: BKZHá


MK ZA-TN - Prípravka (4+1)
sezóna 2023/2024 sa skončila.