Nachádzaš sa tu:
08 júl 2020, 18:17
Ostatná aktualizácia: 08 júl 2020, 21:47
Prečítané: 3610x
Vytlačiť
Odoslať e-mailom

Bytčiansky jarmok tento rok nebude, ale plaváreň onedlho otvoria.

Mesto Bytča bude mať o rok konečne vlastnú športovú halu nielen pre veľmi úspešnú dievčenskú hádzanú, ale aj pre ďalšie halové športy a deti základných a stredných škôl. Poslanci mestského zastupiteľstva minulý týždeň schválili jej výstavbu žilinskou spoločnosťou HUPRO SYSTEMS SE. Na návrh primátora mesta poslanci sa rozhodli zapojiť do projektu, ktoré okresné mestá priblížia k moderným SMART city. Bohužiaľ, pre pandémiu spôsobenú koronavírusom museli rozhodnúť aj o zrušení tradičného Bytčianskeho jarmoku v tomto kalendárnom roku. Zato však už onedlho otvoria pre verejnosť letné kúpalisko.

Športovú halu otvoria na jeseň 2021

„S potešením môžem oznámiť, že mestské zastupiteľstvo jednohlasne schválilo výstavbu športovej haly, ktorú budeme financovať formou úveru. Som rád, že poslanci takto rozhodli, veď o naliehavosti výstavby športovej haly občania hovoria už niekoľko volebných období. Mesto má kladné hospodárske výsledky, preto nebude problém úver splácať" informoval nás primátor mesta Bytča Miroslav Minárčik.
  Obstarávacia cena novej športovej haly by mala byť 1 488 000 eur. Vyrastie v areáli športového štadióna na Ulici Sidónie Sakalovej, hneď pri pomocnom futbalovom ihrisku. „Pevne verím, že sa všetci Bytčania konečne dočkajú tohto športového stánku, ktorý nám tu desaťročia chýbal. Všetci primátori, aj poslanci si jeho výstavbu dávali dlhé roky za prioritu a teraz sa to konečne podarí. Slúžiť však nebude len hádzanárkam, ale aj rekreačným športovcom a školám" dodal primátor.
  Mesto tak zmenilo pôvodný projekt, podľa ktorého mala výstavba športovej haly stáť 2 - 3 milióny eur. Teraz to bude za polovicu. Nový projekt si však vyžaduje nové povolenia. Mesto však bude zhotoviteľovi nápomocné pri ich vybavovaní tak, aby hala stála v čo najkratšom termíne. Malo by to byť ešte skôr, ako do 15 mesiacov. „Myslím si, že to toľko trvať nebude. Ak urýchlene začneme s administratívou, tak podľa firmy bude samotná výstavba trvať 6 - 7 mesiacov. Ja by som bol rád, keby sa stavať začať už teraz na jeseň, aby si stavba prešla zimou. Tak by mohla športová hala byť dokončená v júli, alebo v auguste budúceho roka," myslí si Minárčik.
  Palubovka športovej haly bude multifunkčná. Okrem Mestského hádzanárskeho klubu, ktorého potreba haly je najakútnejšia, bude využívaná aj na volejbal, bedminton, stolný tenis, či iné halové športy. Slúžiť by v doobedňajších hodinách mohla aj pre žiakov aj pre miestnych škôl, ktoré nemajú podobné multifunkčné ihriská. Kapacita hľadiska bude do 200 divákov. „Keď som navštívil niektoré hádzanárske zápasy v Predmieri, bolo na nich prítomných do 30 divákov, v Bytči ich bude môcť byť 200. Myslím si, že pre naše potreby to bude stačiť"
  Hľadisko bude mobilné vysúvacie. Šatní bude viac, nad rámec pôvodného projektu, aby vyhovovali potrebám hádzanárskych zápasov, ale aj iným športovcom. Pripomeňme, že mladé hádzanárky získali v posledných desaťročiach niekoľko slovenských majstrovských titulov, vrátane jedného ešte federálneho. Vychovali tiež množstvo slovenských reprezentantiek.
  Pre mnohých poslancov boli podstatné aj náklady na prevádzku novej športovej haly. Obávali sa, či si to bude môcť mesto Bytča dovoliť. Primátor však tvrdí, že to nebude problém. „Prerokovali sme aj tento bod. Na futbalovom štadióne máme v súčasnosti dvoch zamestnancov, a myslím si, že nebude problém, aby počas pracovnej doby zabezpečili aj údržbu a upratovanie v športovej hale, ktorá bude súčasťou areálu"
  Zastupiteľstvo sa venovalo aj nájomným bytom. Postavila ich súkromná spoločnosť,od ktorej ich mesto odkúpi s prispení dotácie a pôžičky zo Štátneho fondu rozvoja bývania. V súčasnosti samospráva čaká na jej schválenie. Malo by ísť o 88 bytov. Zastupiteľstvo minulý týždeň už schválilo všetky obecne záväzné nariadenie mesta o prideľovaní týchto bytov.
  „Chcel by som povzbudiť všetkých zamestnancov, ktorí v prvom kole nespĺňali podmienky, že majú šancu byt získať. Pretože počet žiadateľov, ktorí tieto pôvodne podmienky splnili, nenaplňuje kapacitu. A tak môže mestské zastupiteľstvo podmienky v zmysle zákona, upraviť tak, aby horná časť príjmu bola vyššia. Pevne verím, že už aj priemerne zarábajúci ľudia sa budú môcť k tomuto bytu dostať"
  Primátor zároveň žiadateľov ubezpečuje, že doteraz nebol ešte pridelený ani jediný byt. Na mestskom úrade totiž dostávajú množstvo telefonátov, aj sms správ, ktoré sa informujú koľko z bytov už bolo pridelených. „Nie je to pravda. Bez rozhodnutia ŠFRB by sme si nemohli dovoliť byty prideľovať. To všetko nás ešte len čaká. Rozhodnutie by malo prísť každým dňom."

Inteligentné mesto

Bytča sa už dlhodobo snaží zaradiť sa medzi tie samosprávy, ktoré využívajú moderné technológie na skvalitnenie života svojich obyvateľov. Poslanci naposledy schválili dve žiadosti o nenávratný finančný príspevok z eurofondov. Prvý má názov Moderné technológie v Bytči - Podpora budovania inteligentného mesta Bytča. Druhým je projekt Zvyšovania kvality portálu mesta Bytča pomocou zavedenia moderných technológií s využitím prvkov umelej inteligencie.
  „Súčasťou projektu Podpora budovania inteligentného mesta Bytča je monitorovanie životného prostredia. Budeme mať neustále vyhodnocovanú kvalitu životného prostredia a možnosť posúdiť, či máme k nej zodpovedajúce množstvo zelene. Či je postačujúca, alebo musíme viac zainvestovať. Druhou dôležitou súčasťou projektu je evidencia vozidiel, ktoré vstupujú na sídlisko. Či ide o osobné, nákladné, firemné autá. Zatiaľ sme totiž s parkovacími miestami problém nemali. Skôr riešime občasnú nespokojnosť ľudí, ak nemôžu zaparkovať rovno pred vchodom. Zatiaľ sme tak na hrane, ale problém s parkovacími miestami určite nastane a budeme ho musieť riešiť. Pritom sa budeme môcť oprieť o údaje, ktoré takto získame. Treťou súčasťou projektu je analýza objektov týkajúca sa spotreby energií. Na základe zhromaždených dát budeme môcť meniť spôsob ich vykurovania, aby sme znížili náklady. Je to výborný projekt, ktorým sa zaradíme medzi smart city," opisuje primátor.
  Prostredníctvom druhého projektu mesto vylepší svoju webovú stránku o software, ktorý návštevníkom uľahčí orientáciu a poradí im. Uľahčí to občanom komunikáciu s úradom, veľa úradných vecí a administratívy sa bude dať vybaviť aj cez webstránku.

Investícia do osvetlenia

Poslanci počas rokovania zmenili aj rozpočet. Okrem iného vyčlenili 140-tisíc eur na dofinancovanie verejného LED osvetlenia. Primátor hovorí, že je to investícia, ktorej výsledkom bude okamžité šetrenie nákladov na elektrickú energiu.

Jarmok nie, plaváreň áno

„Vzhľadom k mimoriadnej situácii spôsobenej koronavírusom sme rokovali aj o plánovaných kultúrnych akciách. Dohodli sme sa, že nie je možné zabezpečiť podmienky stanovené hygienikom, budeme musieť tento rok zrušiť Bytčiansky jarmok. Takže po dlhých rokoch v Bytči na jeseň jarmok nebude. Musela by nastať zásadná zmena v uvoľňovaní opatrení, aby som mohol využiť kompetenciu a narýchlo sme jarmok zorganizovali.. Ale vzhľadom na vývoj situácie to nepredpokladám. Avšak investovali sme peniaze do letného kúpaliska a onedlho ho otvoríme. V súčasnosti sa technické služby venujú jeho úprave, aby mohlo byť čo najskôr otvorené," uzavrel Minárčik.


Autor: Michal Filek

Zdroj: MY Žilinské Noviny

 

Nasledujúci program

1. liga Staršie dorastenky
sezóna 2023/2024 sa skončila.


1. liga Mladšie dorastenky
sezóna 2023/2024 sa skončila.


MK ZA-TN - Staršie žiačky
sezóna 2023/2024 sa skončila.


MK ZA-TN - Mladšie žiačky
sezóna 2023/2024 sa skončila.


MK ZA-TN - Prípravka (4+1)
sezóna 2023/2024 sa skončila.