27 sep 2019, 11:48
Ostatná aktualizácia: 27 sep 2019, 11:48
Prečítané: 1280x

Úvod II. fázy kvalifikácie hádzanárok o postup na majstrovstvá Európy 2020 v Dánsku a Nórsku dopadol v 4. skupine podľa papierových predpokladov. Favoriti na dve postupové priečky nezaváhali a svojim súperom uštedrili hladké prehry. Srbky v Kraljeve vyhrali nad Švajčiarkami 35:23 (17:11) a Rusky deklasovali v Rostove Slovenky 34:15 (17:10).

Vstup do kvalifikácie mal trpkú príchuť pre trénera žien SR Pavla Streichera, pre ktorého to bol súťažný debut na lavičke. „Do zápasu s Ruskom sme išli s cieľom, aby sme si odniesli čo najviac pozitívnych momentov, ktoré chceme preniesť do nedeľňajšieho vystúpenia v Hlohovci proti Srbsku. Žiaľ, musím konštatovať, že s Ruskami sme dokázali držať krok len v prvých dvadsiatich minútach, keď sme v obrane vedeli čiastočne eliminovať ich enormnú silu. Aj rozumnou hrou v útoku sme domácim nedovolili využiť ich najväčšiu zbraň, ktorou je rýchly protiútok. Potom sa to však zmenilo, ešte do prestávky nám ušli na rozdiel siedmich gólov. V druhom polčase bol tlak ich obrany enormný, my sme strácali lopty a s veľkým favoritom sa zrodil takýto výsledok," zhodnotil stredajšie vystúpenie svojich zvereniek P. Streicher.

Jeho asistentka Katarína Dubajová sa napriek hrozivému 19-gólovému rozdielu snažila nájsť aj pozitíva z konfrontácie s úradujúcim vicemajstrom Európy a zároveň olympijským šampiónom. „Vedeli sme, s kým máme tú česť. Len ťažko sme mohli očakávať, že súpera týchto kvalít zdoláme. Skôr sa musíme z tohto stretnutia poučiť. Mňa teší, že dostali príležitosť mladé hráčky. Práve na nich musíme stavať do budúcnosti, lebo nemáme širokú hráčsku základňu. Teraz sa už sústredíme na nasledujúce vystúpenia," poznamenala historicky najlepšia kanonierka slovenskej reprezentácie.

Oporami tímu SR boli sestry Rajnohové. Od skúsenejšej Moniky sa to očakáva, hoci aj ona sa ešte len rozohráva po zranení. S piatimi gólmi bola najlepšou strelkyňou tímu SR. Po stretnutí priznala, že najmä po zmene strán to nebol dobrý výkon slovenského družstva. Svedčí o tom aj päť strelených gólov, pričom na opačnej strane ich bolo až 17. „Začiatok duelu nám vyšiel pozitívne. Do 15 - 20 minúty bola hra vyrovnaná, premieňali sme šance a dokázali sme prerušovať útočné akcie Rusiek. Potom sa postupne zväčšoval náskok súperiek. Žiaľ, druhý polčas sme vôbec nezvládli. Veľmi málo sme sa presadzovali, zahodili sme vyložené šance, čo sa odzrkadlilo aj na konečnom výsledku," povedala M. Rajnohová, ktorej mladšia sestra Erika bola s troma gólmi druhá najlepšia strelkyňa Streicherovho výberu.

Slovenky majú tri dni na to, aby sa otriasli z rostovského výprasku, lebo už v nedeľu od 17.00 hod. nastúpia proti Srbkám. Ak chcú pomýšľať na postup na ME, potrebujú v zápase so svojím najväčším konkurentom zabodovať. Z Ruska sa vrátia vo štvrtok večer a potom už začnú prípravu na víkendové vystúpenie.

Výsledky - II. fáza kvalifikácie hádzanárok o postup na ME 2020 v Dánsku a Nórsku - 4. skupina - 1. kolo - streda:

KRALJEVO
Srbsko - Švajčiarsko 35:23 (17:11)

ROSTOV NAD DONOM
Rusko - Slovensko 34:15 (17:10)
Najviac gólov za Rusko: Vjachirevová 8, Kuznecovová 6
Zostava a góly SR: Oguntoye, Furgaláková - Trúnková 2, M. Holešová 1, R. Bíziková, Patrnčiaková, Pócsíková, Bujnochová 1, E. Rajnohová 3, Rebičová, Hudáková, Barbora Lancz 1, Habánková 2, Bajčiová, M. Rajnohová 5
Pok. hodiny: 6/4 - 3/2, vylúčené: 1 - 1, rozhodovali: Praštalová a Balvanová (obe Bosny a Herceg.), 2956 divákov