Nachádzaš sa tu:
24 máj 2016, 19:13
Ostatná aktualizácia: 24 máj 2016, 17:18
Prečítané: 1848x
Vytlačiť
Odoslať e-mailom

Kadetky spoznali svojich súperov v skupine na nadchádzajúcom domácom svetovom šampionáte. Vybrali im naši zástupcovia na žrebe dobre?

Blížiace sa júlové MS kadetiek (U18) 2016, ktorých hostiteľom je slovenská metropola, už poznajú zloženie základných skupín. Našim babám z mládežníckeho dvojročníka 1998/1999 a ml., automaticky nasadeným pri žrebe ako družstvo organizátorskej krajiny do tretieho výkonnostného koša zo šiestich (teda nie na základe výkonnosti ako pre média nesprávne uviedol prezident organizačného výboru šampionátu), prischol zaujímavý mix súperov. Tým ich určila naša delegácia v poslednej fáze žrebu, keďže reprezentácia usporiadateľskej krajiny mala ako obvykle prednostné právo vybrať si z dovtedy vyžrebovaného priebežného zloženia skupín tú svoju.

Pekne po poriadku. Z najlepšieho výkonnostného koša si naše kadetky zahrajú so spolutopfavoritkami z Dánska pod vedením tamojšieho veleúspešného mládežníckeho trénera Heineho Erikssena. Motyka občas strieľa, no na body zo zápasu s úradujúcimi kadetskými majsterkami Európy z minulého roku môžeme na papieri pri všetkej skromnosti pomýšľať len ťažko. Slovenky sa už s rivalkami z jutského poloostrova práve na minuloročných MEK stretli a prehrali sme jednoznačne o 17 gólov (14:31). Silu tejto súperovej mládežníckej generácie dobre ilustruje aj skutočnosť, že Dánsko tiež vlani len o chĺpok neuspelo vo finále Európskeho olympijskeho festivalu mládeže (EYOF), v ktorom prehralo po dvojnásobnom predĺžení s ďalším velikánom tejto generácie Ruskom, hrajúc na turnaji pritom "len" so svojim rezervným výberom. Takže cesta medzi postupovú štvoricu do osemfinále povedie akiste najmä inými než dánskymi chodníčkami.

Slovinsko je zdá sa najpríjemnejším súperom z druhého koša. Je to však celok, ktorý veľmi príjemne prekvapil piatym miestom na spomenutých vlaňajších ME kadetiek (U17) tejto generácie. Vo svojom strede má veľmi talentovanú tvorkyňu hry Ninu Žabjek a na medzinárodnej scéne prakticky od začiatku pôsobenia tejto mládežníckej v podstate konštantne obstojné výsledky. So Slovenskom sa ale do dnešného dňa ešte nestretli.

Egypt je takou mačkou vo vreci z koša č. 4. Navonok priechodné meno, pritom však aktuálny kadetský majster Afriky. Už len to vzbudzuje pozornosť, pretože na minuloročnom africkom kadetskom šampionáte do 17 rokov hral na jednej výkonnostnej vlne dokonca s Angolou (a porazil ju vo finále), ktorá je obvykle dominantnou v mládežníckych kategóriach čierneho kontinentu. To všetko pri svojej vôbec premiérovej účasti na turnaji (viď aj náš starší článok). Egypťania majú úplne obstojných hádzanárov a prednedávnom mimoriadne oživili svoju aktivitu i v ženskej hádzanej a v dvojročníku 98/99 vyprodukovali nadmerne talentovanú generáciu dievčat. Najmä základná sedmička vyzerá byť výrazne nadpriemerná a podľa všetkého má na to byť základom pre úspešný reštart seniorskej ženskej reprezentácie krajiny, ktorá je neaktívna od januára 2012. Viackrát sa tieto mladé faraónky už predstavili aj v súbojoch proti európskym súperom, z ktorých dokázali poraziť napr. také Srbsko a len pred pár týždňami dokonca pomerne jasným výsledkom aj vyššie rozoberaného skupinového súpera zo Slovinska, a to na jeho vlastnej pôde. Je teda jasné, že Egypťanky vedia zahrať dobrú kadetskú hádzanú, a treba ich vnímať ako seriózneho súpera bez nároku na akékoľvek podcenenie.

Argentínčanky sú bronzový výber z tohtoročných aprílových panamerických majstrovstiev kadetiek. Súper z piateho výkonnostného koša ale takisto rozhodne nebude súperom z kategórie "walk in the park". Mohlo by sa zdať, že táto ich mladá generácia je na tom (zatiaľ) výkonnostne o čosi horšie ako predchádzajúce, albicelestes ale dokážu zahrať veľmi dobré zápasy podporené navyše svojou ohromnou húževnatosťou. Samozrejmou hrozbou je pre Európanov aj tak trochu neortodoxný štýl hádzanej vzhľadom k špecifickej miestnej somatotypológii hráčok, hoci práve Argentínčanky sa k európskej hádzanej spomedzi vzrastom nižších juhoamerických kolektívov blížia asi najviac. Bude to teda z viacerých aspektov taktiež menej ľahký súper, než by si jeden mohol myslieť. Nezostáva nič iné len ich čo najlepšie naštudovať, keďže nejaké videá z Panameriky na internete visia, podľa všetkého sa totiž s nimi Slovensky stretnú hneď na úvod turnaja.

Mladé hádzanárky Uzbekistanu uzatvárajú zoznam súperov našich báb v základnej skupine. Je pravda, že Uzbečky by sa mohli chytať najmä proti súperkám s nie úplne najurastenejšou a zároveň dostatočne pohyblivou obranou, medzi ktoré patria aj naše. Je tiež fakt, že v tejto generácii majú Stredoaziatky majú viacero hráčok, ktoré hrali aj za starší mládežnícky dvojročník 96/97. Avšak s piatym družstvom z kadetských Majstrovstiev Ázie 2015 by sme si aj tak mali pripísať na konto dva body. Prečo? Bez zbytočných rečí proste preto, lebo pri porovnaní predvedenej hry oboch tímov v ich najčerstvejších oficiálnych vystúpeniach je hádzanárska kvalita na našej strane. Nikoho ale pochopiteľne netreba podceniť.

Na slovenské kadetky teda čaká "déčko". Akiste na prvý pohľad povzbudivé, na druhý však azda i trochu nebezpečné, no v konečnom hodnotení určite viac nádejné ako zradné. Napriek svojim charakteristikám sú Slovinsko, Egypt, Argentína i Uzbekistan určite zdolateľní protivníci. Už len z toho dôvodu, že tento slovenský mládežnícky dvojročník sa dosiaľ javí najperspektívnejšie minimálne z posledných troch. Je tu potom samozrejme aj faktor domáceho prostredia, na ktorý by bolo ideálne sa pripraviť a následne ho využiť čo najviac iba z tej pozitívnej strany. Výber na žrebe pre Slovenky nevyzerá najhoršie ani pri pohľade na zloženie ostatných skupín. To sa týka najmä prípadných osemfinálových šancí, v ktorom naše v prípade úspechu narazia na súpera zo skupiny C. V ňom by na zverenkyne trénera Jána Beňadika čakal už zrejme neľahký súper z kategórie "nevyberieš si", no podľa všetkého žiadny (aspoň doterajší) grand tejto generácie, čo by mohlo dostatočne motivovať a živiť isté šance na prekvapenie. Nechajme sa však prekvapiť do druhej polovice júla.

Samozrejme, ako hneď po žrebe pre média spomenul aj sám hlavný tréner, treba vždy počítať s určitou mierou neistoty, plynúcou z krátkodobého vývoja v mládežníckej hádzanej, obzvlášť dievčenskej. Extrémne výkonnostné posuny sa ale u súperov predsa len asi očakávať nedajú. Karty tiež môžu zamiešať udalosti v zložení kádrov (zranenia, atď.), no aktuálnu silu súperov si naša lavička každopádne bude môcť overiť napr. už na tradičných Otvorených ME kadetiek, ktoré prebehnú tesne pred štartom MSK a ktoré by väčšina na ne prihlásených tímov spomedzi účastníkov svetového šampionátu mala využiť ako plnohodnotnú prípravu. Tu slovenské 98/99-ky napr. už v skupine narazia v akejsi generálke domáceho šampionátového súboja na Dánsko.


Zdroj: Whandball.com

 

Nasledujúci program

1. liga Staršie dorastenky
sezóna 2023/2024 sa skončila.


1. liga Mladšie dorastenky
sezóna 2023/2024 sa skončila.


MK ZA-TN - Staršie žiačky
sezóna 2023/2024 sa skončila.


M-SR - Staršie žiačky - 2. turnaj
sobota 01.06.2024 od 09:00 hod.
organizátor: MŠK IUVENTA MICHALOVCE
- 2. semifinálový turnaj.


MK ZA-TN - Mladšie žiačky
sezóna 2023/2024 sa skončila.


SOH U12 - Mladšie žiačky
07. - 09.06.2024
organizátor: BKZHá


MK ZA-TN - Prípravka (4+1)
sezóna 2023/2024 sa skončila.