14 júl 2021, 18:07
Ostatná aktualizácia: 14 júl 2021, 21:12
Prečítané: 1834x

Hádzanárky Slovenska dosiahli na majstrovstvách Európy hráčok do 19 rokov v slovinskom Celje (8. - 18. 7. 2021) svoje prvé víťazstvo. Zverenky trénera Michala Lukačína zdolali v stredu v bojoch o 9. - 16. miesto (Portugalsko sa odhlásilo a skončí posledné) rovesníčky z domáceho Slovinska 31:23 (17:15), čím si zaistili 2. priečku v III. skupine a tým pádom aj postup medzi najlepší tucet tímov na šampionáte. Zároveň by to malo znamenať postup na svetový šampionát (hostiteľom budúcoročných MS hráčok do 19 rokov bude Slovinsko - pozn.). Mladé Slovenky budú v Celje hrať o 9. - 12. priečku, ich ďalšími súperkami budú v piatok od 19.15 hod. Češky.

Výsledok - ME hráčok do 19 rokov - o 9. - 16. miesto - III. skupina - streda:

Slovensko - Slovinsko 31:23 (17:15)
Zostava a góly SR: Voržáčková, P. Kakaščíková - Györiová 4, Dulinová 2, P. Pálová 3, N. K. Sedláčková, Pénzes 5, Polievková, Timková, Barbora Lancz 8, Zsákovics 4, K. Paulínyová, Bírová, Ščípová, D. M. Vargová 2, Dvorščáková 3
pok. hody: 6/5 - 5/3, vylúčené: 7 - 6, rozhodovali: Lidacká a Lesiaková (obe Poľ.)

Skóre duelu utvorila Györiová, ale v 5. minúte Slovenky prehrávali 1:4. V nasledujúcich minútach sa snažili zmazať manko. V 24. minúte Lancz vyrovnala z pokutového hodu na 12:12, o chvíľu však bolo 12:14. Posledná päťminútovka pred prestávkou patrila slovenským hráčkam, ktoré otočili na 17:15. Následne im vyšiel aj vstup do druhého dejstva (22:16) a svoje vedenie zvýšili neskôr na osem gólov. Slovinky v 54. minúte znížili na 23:28, ale to bolo z ich strany všetko.

Hlas:
Michal Lukačín (tréner junioriek SR): „Konečne prišlo víťazstvo, ktoré sme potrebovali ako soľ. Predtým sme absolvovali tri stretnutia s náročnými súpermi a nepodarilo sa nám ich zlomiť. Výhra prišla v pravú chvíľu a ešte proti domácemu tímu, čo nás posúva na MS. Sme nesmierne šťastní, že sa nám podarilo to, za čím si družstvo išlo.
Triumf nad Slovinkami sa nerodil jednoducho. V prvom polčase tam bolo veľa nervozity a emócií. Veľmi sme chceli a vedeli sme, že na to máme. Až v závere úvodného dejstva sme sa dostali do dvojgólového náskoku. Potom sme sa upokojili a súpera jasne prevýšili. My sme na prestávku ani nešli do šatne, keďže pauza je tu len desaťminútová. Pokyny sme si udelili priamo v hale a potom sme rovno nabehli do druhého polčasu. Myslím si, že to bol z našej strany správny krok, lebo predtým sa nám raz stalo, že sme sa zo šatne vrátili pred úvodným hvizdom a nebolo to dobré. Zvíťazili sme zaslúžene. Ďalšie duely si chceme užiť, nemáme v nich čo stratiť.“

Konečná tabuľka III. skupiny:

1. Švajčiarsko 3 3 0 0 75:49 6
2. Slovensko 3 2 0 1 68:52 4
3. Slovinsko 3 1 0 2 55:67 2
4. Portugalsko 3 0 0 3 0:30 0
Pozn.: Portugalsko sa z ME odhlásilo a všetky tri duely prehralo kontumačne 0:10.

Zdroj: slovakhandball.sk