Nachádzaš sa tu:
22 jún 2021, 16:09
Ostatná aktualizácia: 22 jún 2021, 16:09
Prečítané: 2001x
Vytlačiť
Odoslať e-mailom

V spoločnej slovensko-českej súťaži v hádzanej žien sa v sezóne 2021/2022 predstaví minimálne 13 tímov. Zmena v počte i zložení účastníkov MOL ligy nastala v Česku, kde k pôvodnej osmičke pribudlo aj deviate družstvo. Je ním tím Házená Kynžvart, ktorému bez prehry patrila v neúplnej tabuľke nedohranej I. českej ligy 2. priečka. Na Slovensku zostalo kvarteto, ale z pôvodnej štvorice nebude pokračovať v súťaži ŠŠK Prešov. Namiesto družstva z centra Šariša bude v MOL lige prvýkrát účinkovať AHT HC Tatran Stupava. To ešte nemusí byť konečný výpočet zmien. Medzi účastníkov jubilejného 20. ročníka interligy môže k deviatim českým a štyrom slovenským ešte pribudnúť prvýkrát v histórii poľský zástupca. V porovnaní s predchádzajúcou edíciou by sa tak počet zúčastnených družstiev zvýšil o dve.

„Najpodstatnejšou novinkou sú dvaja nováčikovia - Stupava a Kynžvart. Zástupca z Poľska prejavil záujem o štart v našej súťaži pred troma týždňami. Ide o Ruch Chorzów. Zatiaľ je to otvorená záležitosť, momentálne prebiehajú rokovania a schvaľovací proces na úrovni Poľského hádzanárskeho zväzu. Samozrejme, Chorzów musí splniť aj určité formálne náležitosti. Podstatné je, že oba národné zväzy i kluby dali jeho prípadnej účasti v MOL lige zelenú. Ak sa to podarí dotiahnuť, súťaž by druhýkrát v histórii mala hosťa. Prvým bolo hneď v úvodnom ročníku rakúske Hypo. Nie sme tlačený nejakým termínom, ročník je vyžrebovaný a v prípade štartu poľského družstva by Chorzów zaujal vo vyžrebovaní pozíciu, ktorá bola pri trinástich účastníkoch voľná,“ uviedol na utorkovej tlačovej konferencii riaditeľ MOL ligy Peter Brunovský a dodal: „Po základnej časti, ktorá vyvrcholí pred veľkonočnými sviatkami, sa na prelome apríla a mája začne play-off pre kvarteto najlepších. Vyraďovacia časť bude mať na Slovensku rovnakú podobu, ako mala v tej uplynulej. Bude sa hrať na dve víťazstvá, pričom prvý a prípadne tretí zápas bude u lepšie umiestneného tímu v dlhodobej časti. Platí to pre semifinále, finále i duely o 3. miesto. V Česku to nebude pohárový systém doma - vonku, ale bude sa hrať rovnako ako na Slovensku na dve víťazstvá. České tímy, ktoré nepostúpia do play-off, čaká play-out, kde sa bude rozhodovať o umiestnení na 5. - 9. mieste, pričom posledný tím zostúpi a družstvo z predposlednej pozície bude hrať baráž s prvoligistom.“

Dobrou správou je, že zápasy najlepších ženských klubov nebudú chýbať ani na televíznych obrazovkách. „Tešíme sa na novú sezónu, a to z viacerých dôvodov. V jubilejnom ročníku si fanúšikovia hádzanej vďaka dohode s TV JOJ budú môcť vychutnať aj 10 - 15 priamych prenosov zo stretnutí MOL ligy, čo znamená obrovskú podporu pre ženskú hádzanú. Keby sa zrealizovala účasť Ruchu Chorzów, mali by v súťaži zastúpenie už tri krajiny, čo by ju robilo ešte medzinárodnejšou,“ uviedol viceprezident Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Ernö Kelecsényi, ktorého doplnil zástupca spoločnosti Slovnaft z MOL Group, hlavného partnera súťaže, Anton Molnár: „Sme radi, že sa uplynulá sezóna napriek náročnému roku podarila ukončiť a dohrať. Som presvedčený, že v ďalšom ročníku nám nadobudnuté skúsenosti pomôžu, budú sa dať veci lepšie predvídať a aj kooperácia v rámci štátnych orgánov bude efektívnejšia, a to všetko bude na prospech ligových súťaží. Veríme, že MOL liga bude naďalej napredovať.“

Na porade klubov sa rozlúčil jeden zo zakladajúcich členov spoločnej slovensko-českej súťaže Stanislav Svoboda. „Sme radi, že spoločná ženská liga vydržala takto dlho. Niektoré ročníky boli náročnejšie, niektoré jednoduchšie, ale ten uplynulý bol určite najťažší. Zvládli sme ho však veľmi dobre. Mali sme pripravené tri varianty. Verili sme, že nám bude stačiť ten prvý, ale napokon sa tak nestalo. Verím, že hoci bol 19. ročník kritický, tak ten nasledujúci a zároveň jubilejný prebehne už v pohode,“ zaželal si manažér súťaží Českého zväzu hádzanej (ČSH) Stanislav Svoboda.

Na utorkovom aktíve klubov v Bratislave vyžrebovali aj novú sezónu, ktorá hneď na úvod prinesie vzájomnú konfrontáciu kvarteta slovenských účastníkov s českými súpermi. V 1. kole MOL ligy 2021/2022, ktoré je na programe v prvý septembrový víkend (4. - 5. 9. 2021), sa totiž slovenský majster MŠK Iuventa Michalovce doma stretne s HK Hodonín, vicemajster HC DAC Dunajská Streda privíta českého nováčika Házená Kynžvart. Ďalšie dva kluby zo SR sa predstavia vonku, HK Slovan Duslo Šaľa pocestuje do Písku na súboj s miestnym Sokolom a nové družstvo v súťaži AHT HC Tatran Stupava nastúpi pri premiére v MOL lige na palubovke Handball PSG Zlín. Obhajca prvenstva a zároveň úradujúci český šampión DHK Baník Most má na úvod voľno, to bude mať v každom kole vždy jeden z klubov za predpokladu, že do súťaže nepribudne avizovaný poľský klub Ruch Chorzów.

Dvojice 1. kola spoločnej slovensko-českej súťaže v hádzanej žien - MOL ligy 2021/2022 (4. - 5. 9. 2021):

DHK Baník Most - voľno
MŠK Iuventa Michalovce - HK Hodonín
HC DAC Dunajská Streda - Házená Kynžvart
Handball PSG Zlín - AHT HC Tatran Stupava
DHC Slavia Praha - DHC Sokol Poruba
TJ Sokol Písek - HK Slovan Duslo Šaľa
DHC Plzeň - DHK Zora Olomouc

 

Zdroj: slovakhandball.sk

 

Nasledujúci program

1. liga Staršie dorastenky
sezóna 2023/2024 sa skončila.


1. liga Mladšie dorastenky
sezóna 2023/2024 sa skončila.


MK ZA-TN - Staršie žiačky
sezóna 2023/2024 sa skončila.


MK ZA-TN - Mladšie žiačky
sezóna 2023/2024 sa skončila.


MK ZA-TN - Prípravka (4+1)
sezóna 2023/2024 sa skončila.