Nachádzaš sa tu:
03 nov 2014, 20:07
Ostatná aktualizácia: 03 nov 2014, 20:14
Prečítané: 3407x
Vytlačiť
Odoslať e-mailom

Motto: „Každý správny fanúšik hádzanej by mal poznať základné pravidlá tohto zaujímavého, a v našom meste veľmi populárneho športu. Aj preto vítame iniciatívu nášho fanúšika - člena fanklubu HK Slovan Duslo Šaľa zverejňovať na stránkach SalaOnline.sk zjednodušený výklad pravidiel hádzanej a touto formou šíriť osvetu medzi priaznivcami hádzanej v našom meste."

V prvej časti sme si ozrejmili najzákladnejšie všeobecné pravidlá, aby sa hádzaná vôbec mohla hrať. V druhej sa zameriame na pravidlá pre brankárov a posvietime si na bránkovisko.


Brankár

Bez vetra sa ani lístok nepohne. Hráči v poli môžu byť akokoľvek silný, ale ak za ich chrbtom nechytá dobrý a spoľahlivý brankár, šanca na úspech je len veľmi malá. Aj oni sa však musia riadiť pravidlami, ktoré do určitej miery limitujú ich funkciu.

Brankár je v hádzanej jednoducho pánom bránkoviska. Môže sa v tomto území dotknúť lopty ktoroukoľvek časťou svojho tela, či sa s ňou pohybovať v danom území. Ale, nemôže sa dotknúť, či chytiť loptu, ktorá sa kotúľa alebo leží mimo bránkoviska, zatiaľ čo samotný brankár stojí v bránkovisku. Taktiež ju nemôže doň vziať. Ak sa však zapojí do hry mimo svojho územia, platia pre neho všetky pravidlá platné pre hráčov v poli.


Bránkovisko

Ako sme spomenuli vyššie, pánom bránkoviska je brankár a okrem neho nik iný nemá právo doň vstupovať (samozrejme sa to netýka prípadov, kedy hráč vo výskoku vystrelí a dopadne doň).


Existujú trojaké riešenia prípadov nedovolených vstupov hráčov do bránkoviska:

1. Ak útočiaci hráč vstúpil do bránkoviska s loptou, nasleduje vhadzovanie pre druhý tím.

2. Ak brániaci hráč vstúpil do bránkoviska, ale nezmaril jasnú gólovú príležitosť útočiaceho družstva, nasleduje voľný hod.

3. Ak sa však stane druhá situácia, ale brániaci hráč zmaril jasnú gólovú príležitosť, nasleduje 7-metrový hod.


Zaujímavým pravidlom v hádzanej je, že je dovolené pre všetkých hráčov dotýkať sa lopty, ktorá sa nachádza vo vzduchu nad bránkoviskom, ale ešte naň nedopadla. Zakázané je taktiež hráčom v poli prihrávať brankárovi do jeho územia, ak loptu chytí, nasleduje v tomto prípade voľný hod.

 


Zdroj:
Tibor Tóth, SalaOnline, salahandball.sk

 

 

Nasledujúci program

1. liga Staršie dorastenky
sezóna 2023/2024 sa skončila.


1. liga Mladšie dorastenky
sezóna 2023/2024 sa skončila.


MK ZA-TN - Staršie žiačky
sezóna 2023/2024 sa skončila.


M-SR - Staršie žiačky - 1. turnaj
sobota 18.05.2024 od 09:00 hod.
organizátor: MHK BYTČA
- 1. semifinálový turnaj.


MK ZA-TN - Mladšie žiačky
sezóna 2023/2024 sa skončila.


SOH U12 - Mladšie žiačky
07. - 09.06.2024
organizátor: BKZHá


MK ZA-TN - Prípravka (4+1)
sezóna 2023/2024 sa skončila.