Ostatná aktualizácia: 03 nov 2014, 19:58
Prečítané: 2823x

Každý správny fanúšik hádzanej by mal poznať základné pravidlá tohto zaujímavého, a v našom meste veľmi populárneho športu. Aj preto vítame iniciatívu nášho fanúšika - člena fanklubu HK Slovan Duslo Šaľa zverejňovať na stránkach SalaOnline.sk zjednodušený výklad pravidiel hádzanej a touto formou šíriť osvetu medzi priaznivcami hádzanej v našom meste. V prvej časti si posvietil na najzákladnejšie pravidlá a normy hádzanej.

DRUŽSTVO:
Na hracej ploche môže mať 1 tím nanajvýš 7 hráčov - z toho však musí mať 1 hráča označeného ako brankár. Najčastejšou hádzanárskou schémou je - 1 brankár, 2 krídla (pravé a ľavé), 3 spojky (pravá, ľavá, stredná), a 1 pivot. Hádzaná je však flexibilný šport, a je len na jednotlivých tréneroch ako to v zápase postavia. Často sa ako súčasť stratégie hrá na 2 pivotov na úkor jednej zo spojok, či bez niektorého krídla. Na začiatku stretnutia musí mať družstvo na palubovke aspoň 5 hráčov. Samotné družstvo tvorí 14 hráčov, v niektorých súťažiach však až 16.  Všetci hráči daného družstva musia mať rovnaké športové oblečenie, rovnako tak aj všetci brankári toho istého družstva musia mať rovnakú farebnú kombináciu, ktorá sa musí odlišovať od farby dresov hráčov obidvoch družstiev a brankárov súpera. Povinné je mať na drese aj číslo od 0 do 99. Každé družstvo môže mať maximálne počas zápasu 4 funkcionárov - z nich je 1 uvedený ako zodpovedný vedúci družstva.

HRACIA PLOCHA:
„Hádzaná sa predsa nemôže hrať v lese medzi stromami a bez čiar." Každá hracia plocha profesionálneho zápasu musí spĺňať určité parametre. Tým základným je dĺžka a šírka hracej plochy, ktorá je stanovená na 40 metrov x 20 metrov. Okolo hracej plochy by mala byť takzvaná ochranná zóna - minimálne 1 meter od postranných čiar a 2 metre za bránkovými čiarami. Neoddeliteľnou súčasťou hracej plochy sú bránky. Tie sú umiestnené v strede oboch bránkových autových čiar. Rozmery sú 2 metre x 3 metre. Bránkové čiary medzi žrďami sú hrubé 8 cm, zatiaľ čo všetky ostatné čiary na hracej ploche sú hrubé 5 cm. Čiara bránkoviska je vyznačená 6 metrov od bránky. Poznáme aj čiaru 7 metrového hodu, či čiaru 9 metrového hodu (voľného hodu), ktorá je prerušovaná.

LOPTA:
Veľký dôraz sa samozrejme kladie aj na lopty. Tie majú ale rozdielne veľkosti pre zápasy mužov a žien. Muži, už ako nám logika hovorí, používajú väčšie a ťažšie lopty. Rozmery a hmotnosť sú 58/60 cm a 425/475 gramov, zatiaľ čo ženy používajú lopty 54/56 cm a 325/375 gramov. V pravidlách nie je predpísaná daná farba, ani počet farieb, ktoré môže lopta obsahovať, čiže je len na vkuse klubu akú loptu si pre svoje zápasy zvolí. „Zohnali sme loptu, zápas môže začať." Omyl! K dispozícii na zápas musia byť aspoň 2 lopty.

HRACÍ ČAS:
Normálny hrací čas je 2 x 30 minút. Pozor: Medzi polčasmi je len 10 minútová prestávka, nie 15 ako poznáme z futbalu, alebo 17 minút z NHL. Ak sa v zápase musí rozhodnúť o víťazovi, a v riadnom hracom čase skončilo stretnutie remízou, nasleduje po 5 minútovej prestávke predĺženie. To trvá 2 x 5 minút, s minútovou prestávkou medzi polčasmi predĺženia. Ak sa ale nerozhodne ani v tomto predĺžení, nasleduje ďalšie predĺženie po 2 x 5 minút, opäť s 1 minútovou polčasovou prestávkou. Ak by bol zápas natoľko vyrovnaný, že stále by zostávalo skóre aj po tomto predĺžení nerozhodné, zápas sa rozhodne podľa pravidiel príslušnej súťaže. V tomto prípade môže prísť až na 7-metrové hody. V nich si každé družstvo určí 5 hráčov, ktorí ale nesmeli byť na konci hracieho času vylúčení.

TEAM TIME-OUT:
Obľúbený najmä u trénerov, menej však už u divákov. Každý tím má právo dostať 1 team time-out v každom polčase, okrem predĺženia. Avšak, toto pravidlo si môžu jednotlivé zväzy vo svojich súťažiach upraviť, a oddychové časy dovoliť až 3 - opäť s výnimkou predĺženia. Existuje však ďalší zákaz, a to že v posledných 5 minútach riadneho hracieho času sa môže vziať iba 1 oddychový čas, a všetky 3 dovolené time-outy sa nesmú vziať v jednom polčase.