13 aug 2016, 20:39
Ostatná aktualizácia: 13 aug 2016, 21:07
Prečítané: 2525x

Tentokrát pravidlo nazvané „posledných 30 sekúnd" (predtým „posledná minúta")

Nové pravidlo nadväzuje na pôvodné pravidlo o previnení hráča v poslednej minúte a následky tohoto previnenia podľa pravidiel 8:10 c) a 8:10 d).

V roku 2010 bolo zavedené pravidlo poslednej minúty so snahou zabrániť nešportovému správaniu sa v rozhodujúcich fázach zápasu. Je založené na prísnejšom trestaní nešportového správania sa v tomto úseku hry. Stretlo sa to však len s čiastočným úspechom - často sa stávalo, že sa falošným hrdinom stával hráč, ktorý sa „obetoval" a za cenu vlastného vystavenia disciplinárnemu konaniu veľmi nešportovo a väčšinou aj nebezpečne pre zdravie útočníka zastavil poslednú šancu na útok súpera, a tým aj na zmenu skóre. Týmto akoby hrdinským činom by mala nová úprava zabrániť.

Prečo zmena z minúty na iba 30 sekúnd? Opäť, rovnako ako pri ostatných pravidlách, prebehla diskusia naprieč hnutím vrátane významných trenérov súčasnosti - záver bol jednoznačný. Za minútu sa môže v hádzanej stať ešte veľa vecí a tá najkritickejšia doba je až neskôr. Stačí tak čas pre pravidlo obmedziť na poslednú polminútu. Je potrebné ďalej dodať, že sa jedná o posledných 30 sekúnd zápasu, v prípade predĺženia ide o posledných 30 sekúnd základnej hracej doby a potom každého z predĺženia.

Podľa výkladu IHF ide konkrétne o tieto časové úseky:
59:30 - 60:00
69:30 - 70:00
79:30 - 80:00

Pokiaľ sa faul stal v čase 59:28 a čas je zastavený až v čase 59:31, pravidlo posledných 30 sekúnd nemôže byť uplatnené.

Čo sa zmenilo:

• doba z posledných 60 na posledných 30 sekúnd,
  • previnilý hráč už nedostáva automaticky D+ (diskvalifikáciu s písomnou správou - nove s modrou kartou), ale vo väčšine prípadov len klasickú červenú kartu (upresnenie, kedy nasleduje aj modrá karta - viď ďalej),
  • je naviac nariadený 7m hod proti tímu previnilého hráča.

K uplatneniu pravidla o posledných 30 sekundách môže dôjsť:

1) podľa 8:10 c) v prípade, kedy lopta je mimo hry:

• jedná sa napr. o situáciu po strelenom góle alebo nariadenom voľnom hode, kedy obránca pozdrží alebo znemožní útočníkovi rozohránie za účelom zabránenia útočiacemu tímu ohroziť jeho bránku,
  • príkladom môže byť odkopnutie lopty smerujúcej na rozohrávajúceho hráča, faulovanie rozohrávajúceho hráča pred rozohraním, ale aj napríklad nepoloženie lopty po útočnom faule, zle striedanie alebo nešportové správanie na lavičke,

2) podľa 8:10 d) v prípade, keď je lopta v hre (a fauluje brániaci hráč):

• pravidlo bude uplatnené v situáciach, v ktorých by bol hráč alebo funkcionár aj v normálnej hracej dobe potrestaný červenou poprípade modrou kartou - t.j. podľa pravidiel 8:5, 8:6 poprípade 8:10 a) a 8:10 b),
  • faul, ktorý má byť počas zápasu trestaný vylúčením, musí byť rovnako tak v posledných 30 sekundách ohodnotený vylúčením a následky pravidla posledných 30 sekúnd sa ho netýkajú,
  • vo všetkých prípadoch, keď bude udelená červená karta (pravidlo 8:5), alebo prípadne modrá karta (pravidlá 8:6, 8:10 a) a 8:10 b)) bude nasledovať 7m hod proti tímu previnilého hráča.

Pozor - sú aj situácie, kedy sa 7m hod nenariaďuje a udeľuje sa len príslušný trest (karta). 7m hod sa nenariadi:

• pokiaľ faulovaný hráč strelí gól,
  • pokiaľ spoluhráč faulovaného hráča strelí gól - rozhodca musí ponechať výhodu práve len na jednu nahrávku faulovaného hráča spoluhráčovi a ten:
    • pokiaľ strelí gól - 7m hod sa nenariaďuje, ale faulujúci hráč je potrestaný,
    • pokiaľ nestrelí gól - je nariadený 7m hod a udelený trest faulujúcemu hráčovi,
    • pokiaľ nahrá ďalšiemu spoluhráčovi - je okamžite nariadený 7m hod a potrestaný faulujúci hráč.

Článok HNB k problematike nových pravidiel nájdete tu

Výukové video IHF k pravidlu posledných 30 sekúnd moderované Ramónom Gallegom tu.

Zdroj: hazetnasbavi.cz