10 okt 2015, 20:01
Ostatná aktualizácia: 10 okt 2015, 20:40
Prečítané: 1449x

Hádzanárska reprezentácia žien Slovenska nezabodovala v dôležitom sobotňajšom zápase v Šali v rámci 5. skupiny II. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy žien 2016 vo Švédsku.

II. fáza kvalifikácie ME 2016 v hádzanej žien vo Švédsku - 5. skupina - 2. kolo

Slovensko - Poľsko 21:23 (11:14)

- hralo sa v Šali.

Zostava a góly SR: Ž. Tóthová, Medveďová - Horňáková 3, R. Bíziková 1, Súkenníková 1, Rechtorisová 2, Szőkeová, Szücs, M. Školková 9/5, S. Szarková 1, A. Kostelná, Fiľková-Trehubová 2, V. Habánková 1, Kertészová, Veselková 1, Bujnochová

Najviac gólov za Poľsko: Niedžwiedžová 5, Kudlaczová a Kobyliňská po 4

pok. hody: 6/5 - 4/4, vylúčené: 1 - 4, rozhodovali: Alpaidzeová a Berezkinová (obe Rus.), 2000 divákov

Zverenky trénera Dušana Poloza v stretnutí 2. kola bojov v skupinách podľahli Poľkám 21:23 (11:14), keď päťgólové manko z priebehu I. polčasu stiahli v druhom dejstve na rozdiel jedného gólu, ale svoj pokus o obrat vo vývoji nedotiahli do úspešného konca.

Slovenky majú po prvej tretine kvalifikačných bojov v tabuľke nulu na konte (vo štvrtok prehrali v Maďarsku 19:32) a hoci sa im vidina účasti na šampionáte vzdialila, šanca na obsadenie jednej z dvoch priečok zaručujúcich priamy postup ešte žije. Hádzanárky Slovenska sa najbližšie v kvalifikácii ME predstavia až na budúci rok v marci, keď 9. alebo 10. 3. 2016 nastúpia vo Fínsku.

Na úvod naše vyhrávali

Počas vyrovnaného úvodu museli Poľky doťahovať tesné vedenie domácich. V 5. minúte však prvýkrát vyhrávali už aj hostky (4:3). Dlho sa z náskoku netešili, keďže krídelníčky Rechtorisová (dvakrát) a R. Bíziková sa trojgólovou šnúrou postarali o obrat na 6:5.

Fiľková-Trehubová síce nepremenila pokutový hod, ale v 11. minúte predsa len naklonila skóre na slovenskú stranu (7:6). Následne však prišli chvíle poľského tímu, ktorý sa v 21. minúte odpútal už na 11:7 a o tri minúty neskôr to vyzeralo pre hostky ešte priaznivejšie (13:8).

Slovenky však v záverečnej päťminútovke dokázali ukrojiť z rozdielu a do kabín odchádzali družstvá za stavu 11:14.

Vyrovnať nedokázali

V úvode druhého polčasu podržala Polozove zverenky brankárka Medveďová a jej spoluhráčky zásluhou Školkovej a Horňákovej znížili na 13:14 v 34. minúte a následne mohla vyrovnať Kostelná, ale nemierila presne. Trest prišiel na opačnej strane palubovky v podobe dvoch inkasovaných gólov (13:16).

Ďalšia šanca zmazať manko prišla počas presilovky za stavu 15:16. Zostala nevyužitá. Naopak, Kudlaczová zvýšila na 17:15. Slovenky sa stále doťahovali (16:17, 17:18, 18:19, 19:20), ale vyrovnať nedokázali, hoci sa pokúšali aj o hru bez brankárky (úspešným zákrokom v bránke sa blysla Fiľková-Trehubová).

Keď na začiatku 56. minúte Niedžwiedžová zvýšila na 22:19 pre hostky, bolo prakticky rozhodnuté o osude duelu. Konečnú podobu jeho výsledku dala premeneným pokutovým hodom v úplnom závere Školková, autorka 9 gólov.

Povedali po zápase

Dušan Poloz (tréner SR): "Vedeli sme, že to bude náročný duel. To sa aj potvrdilo. Výsledok je dobrý, ale chýbajú body. Viackrát sme sa dotiahli na rozdiel jedného gólu. Škoda, že keď sme mali na dosah vyrovnanie, tak sme nevyužili presilovku a inkasovali sme počas nej. Dievčatám a takisto fantastickému šalianskemu publiku chcem poďakovať, dali do toho všetko. Gratulujem súperovi, dnes bol lepší. Nám chýbali skúsenosti."

Martina Školková (spojka SR, autorka 9 gólov): "Myslím si, že môžeme byť spokojní. Máme nové družstvo, ktoré sa ešte len formuje. Je tu dobrá partia. Robili sme aj chyby, ale to je normálne. Dnes sa nemáme za čo hanbiť."