Nachádzaš sa tu:
18 mar 2016, 17:00
Ostatná aktualizácia: 18 mar 2016, 17:07
Prečítané: 2881x
Vytlačiť
Odoslať e-mailom

Medzinárodná hádzanárska federácia (IHF) zavedie od 1. júla 2016 nové pravidlá tohto športu. 

Pôvodne chcela zmeny uskutočniť s platnosťou až od roku 2017, napokon však budú platiť už pri olympijských hrách v Riu de Janeiro. Toto vrcholové podujatie tak bude hneď prvým seniorským turnajom, kde už budú platiť nové pravidlá. 

Tie však už boli testované na mládežníckych svetových šampionátoch a v tejto sezóne niektoré z nich skúšajú aj národné zväzy vo svojich ligách. Konkrétne v nemeckej bundeslige, kde testujú pravidlo posledných 30 sekúnd a na Islande, kde testujú úpravu pravidla, ktoré sa týka siedmeho hráča v poli. 

Päť nových pravidiel, ktoré v prípravných zápasoch s Nórskom už skúšala aj slovenská ženská reprezentácia, vyvolalo veľkú diskusiu a z niektorých strán dokonca počuť aj kritiku. 


Ide o týchto päť pravidiel:     

Siedmy hráč namiesto brankára bez špeciálneho dresu

Hra bez brankára, obdoba hokejovej powerplay, je v hádzanej možná už aj dnes. Nato však hráč potrebuje špeciálnu rozlišovačku vo farbe brankárovho dresu. 

Nové pravidlo ruší povinnosť tejto rozlišovačky, avšak v prípade, že mužstvo túto možnosť využije, nebude môcť siedmy hráč vstúpiť do bránkového priestoru. 

Súčasná možnosť, že siedmy hráč v špeciálnej rozlišovačke môže vstúpiť do bránkoviska, ostáva naďalej v platnosti a tak je na tíme, ktorý z týchto dvoch variantov si zvolí. 

Hráč ošetrovaný na ihrisku musí pauzovať tri útoky svojho tímu

Ak bude zranený hráč ošetrovaný priamo na ihrisku a nie na lavičke, musí byť vystriedaný a nasledujúce tri útoky svojho tímu musí prečkať na lavičke. 

IHF si od tohto pravidla sľubuje, že hráči budú ošetrovaní mimo palubovky, čo by malo priniesť väčšiu plynulosť hry. 

Toto pravidlo však neplatí v prípade, ak ošetrenie prišlo po zákroku, po ktorom nasledoval trest pre súpera alebo ak bol brankár zasiahnutý do hlavy. 

Už len šesť prihrávok pri pasívnej hre

Po signalizácii pasívnej hry od rozhodcu bude mať útočiace mužstvo už len šesť prihrávok, aby vystrelilo na súperovu bránku. Doteraz bolo na posúdení rozhodcov, ako dlho nechajú mužstvo počas pasívnej hry pri lopte. 

Počet dovolených prihrávok sa nemení, ani v prípade, že počas ich priebehu bude nariadený voľný hod alebo príde k nastreleniu bloku. 

„Presadzovanie tohto pravidla bude ťažké. Rozhodcovia sú už teraz veľmi preťažení. Zbytočne len budú vznikať diskusie, ktoré nepotrebujeme,“ povedal šéf rozhodcov nemeckého hádzanárskeho zväzu (DHB) Peter Rauchfuß. 

Sedemmetrový hod v posledných 30 sekundách

Ak sa v posledných 30 sekundách zápasu alebo predĺženia previní hráč kdekoľvek na ihrisku závažným faulom, útočiace mužstvo získava automaticky sedemmetrový hod. 

Sedmička nebude nariadená, ak dá útočník po faule gól alebo ak sa mu podarí pri faule nahrať spoluhráčovi, ktorý skóruje. 

Modrá karta

Modrá karta v hádzanej doplní červenú kartu v prípade, že sa bude jednať o diskvalifikáciu s písomnou správou. Pri takomto previnení najprv rozhodca ukáže červenú kartu a aby bolo jasné, že ide o previnenie, po ktorom nasleduje aj písomná správa disciplinárnej komisii, okamžite po červenej karte ukáže rozhodca vinníkovi aj modrú. 

Takto dostanú informáciu o písomnej správe aj hráči, diváci, funkcionári a média a nebude dochádzať k riešeniu zákroku až po zápase. Prvá modrá karta v histórii hádzanej bola udelená slovinským rozhodcom v zápase Alžírsko - Francúzsko na MS juniorov 2015 v Brazílii. 

Šéf rozhodcov DHB Rauchfuß považuje toto pravidlo za prebytočné a okomentoval ho skôr vtipne: „Hľadám ešte nového výrobcu nohavíc, aby rozhodcom nepadali nohavice, pri tom všetkom, čo už teraz musia nosiť vo vreckách."


Ešte zložitejšie pre diváka

Celkovo vidí šéf nemeckých rozhodcov situáciu skôr negatívne: „IHF nám do hniezda nakládla ‚pekné‘ vajíčko."

Dagur Sigurdsson, tréner úradujúcich majstrov Európy z Nemecka vidí za novými pravidlami ešte viac práce pre svoj tím. 

„Musíme sa na to nastaviť, musíme od leta hovoriť s hráčmi a tieto veci aj nacvičovať. Zmenou pravidiel sa naozaj musíme zaoberať, pretože hráči prídu k tejto téme z úplne iného modusu, v ktorom sú teraz. 

Sigurdsson nevidí žiaden prospech pre hádzanárskych fanúšikov a divákov: „Myslím, že pre diváka to bude ešte zložitejšie". 


Pre slovakhandball.sk sme na túto tému o vyjadrenie z pozície hráča a z pozície rozhodcu požiadali aj najlepšieho strelca hádzanárskej extraligy Tomáša Tschura a rozhodcov európskej hádzanárskej federácie (EHF) Michala Záhradníka a Andreja Budzáka.

Tomáš Tschur: 

Siedmeho hráča v poli už dobré poznáme a ide len o drobnú úpravu tohto variantu. Je na každom družstve, ktorý variant bude preferovať, ak vôbec nejaký.

Pravidlo o hráčovi, ktorý je ošetrovaný priamo na ihrisku, môže byť na jednej strane prínosom, keďže to môže pozitívne ovplyvniť plynulosť hry, ale na druhej strane môže niektoré družstvo poškodiť.

Novinku pri pasívnej hre si neviem úplne predstaviť. Myslím si, že rozporov pri odoberaní lopty v dôsledku pasivity bude stále rovnako. Pravidlo skôr zbytočne zaťaží rozhodcov.

Nariadenie sedemmetrového hodu v posledných sekundách zápasu, po hrubom previnení sa voči pravidlám, kvitujem a nevidím v ňom žiaden problém.

Modrá karta, k tomu sa neviem vyjadriť, neviem či je to pravidlo, ktoré vôbec nejakým spôsobom bude prospešné.

Nemyslím si, že by nové pravidlá priniesli nejakú revolúciu a tým zvýšili atraktívnosť nášho športu, či pre divákov alebo samotných hráčov. Predpokladám, že najťažšie bude aplikovať pravidlo o nariadení sedemmetrového hodu počas posledných tridsiatich sekúnd, ale zároveň bude pri správnom použití prínosom.

Michal Záhradník a Andrej Budzák (rozhodcovská dvojica EHF): 

Zavedenie piatich nových pravidiel závažným spôsobom ovplyvní hádzanú, ktorú poznáme dnes. Aj keď hlavným účelom nových pravidiel je hru zrýchliť, zatraktívniť a sprehľadniť pre diváka, niektoré z nových pravidiel môžu priniesť neprehľadné situácie a skomplikovať prácu hráčom, rozhodcom aj delegátom. 

Pravidlo siedmeho hráča v poli zatraktívni hru, nakoľko bude dochádzať k väčšiemu počtu presilovkových akcií útočiaceho družstva. Pre druhý tím to zase znamená možnosť pomerne jednoducho skórovať do prázdnej bránky. 

Pozitívne vnímame pravidlo o sedemmetrovom hode v posledných 30 sekundách, nakoľko z nášho pohľadu nebude útočiace družstvo ukrátené o možnosť skórovať gól jednoduchým taktickým ťahom brániaceho družstva. 

Rovnako nás teší pravidlo o vynútenom striedaní hráča ošetrovaného na ihrisku, vďaka ktorému bude hra výrazne plynulejšia a predíde sa tomu, aby sa hráči nechávali ošetrovať z taktických dôvodov za účelom prerušenia hry a načerpania nových síl. 

Podobné pravidlo by prospelo aj futbalu, kde sú dlhé prerušenia hry z dôvodu ošetrovaní zneužívané hráčmi na naplnenie ich taktických zámerov. Toto pravidlo však prináša aj negatíva, nakoľko bude komplikované pre rozhodcov a delegátov sledovať popri hre aj počet útokov, ktoré uplynuli od vynúteného striedania hráča. Keď si predstavíme, že takýchto hráčov môže byť niekoľko na oboch stranách, môže to vyvolať množstvo neprehľadných a konfliktných situácii. 

 

Zdroj: Martin Kosák, Sportinak.sk a slovakhandball.sk

 

Nasledujúci program

1. liga Staršie dorastenky - 11. kolo N
víkend 20. - 21.04.2024
FHT Košice - MHK Bytča
- nadstavba.
- skupina o 7. - 12. miesto.


1. liga Mladšie dorastenky - 11. kolo N

víkend 20. - 21.04.2024
FHT Košice - MHK Bytča
- nadstavba.
- skupina o 7. - 12. miesto.


MK ZA-TN - Staršie žiačky - 8. kolo
streda 03.04.2024 o 16:30 hod.
MHK Bytča - MHáK Martin
organizátor: ŠA TRENČÍN
- 3. skupina.
- dohrávka.
- hrá sa v ŠH v Bytči.


MK ZA-TN - Staršie žiačky - 11. kolo
nedeľa 14.04.2024 od 10:00 hod.
organizátor: MHK BYTČA
- 4. skupina.
- dohrávka.


MK ZA-TN - Mladšie žiačky - 10. kolo
nedeľa 14.04.2024 od 09:00 hod.
organizátor: MHáK MARTIN
- 3. skupina.

- dohrávka.


MK ZA-TN - Prípravka (4+1) - 7. kolo
sobota 20.04.2024 od 08:00 hod.
organizátor: ŠKHá DUBNICA NAD VÁHOM
- 1. skupina.
víkend 20. - 21.04.2024
organizátor: MŠK - HÁDZANÁ ČADCA
- 2. skupina.