Nachádzaš sa tu:
26 mar 2018, 06:37
Ostatná aktualizácia: 26 mar 2018, 06:37
Prečítané: 453x
Vytlačiť
Odoslať e-mailom

Hádzanárska reprezentácia junioriek Slovenska sa v závere týždňa (23. - 25. 3.) mala predstaviť v Srbsku na kvalifikačnom turnaji o postup na majstrovstvá sveta hráčok do 20 rokov v Maďarsku (1. - 15. 7. 2018). Zápasy 5. skupiny za účasti tímov Nórska, Slovenska, Kosova a domáceho Srbska sa mali pôvodne uskutočniť v Kragujevaci, na poslednú chvíľu prišlo k preloženiu turnaja do Belehradu. Následne srbská vláda zakázala odohrať piatkový súboj domácich reprezentantiek s Kosovčankami, odohralo sa len stretnutie, v ktorom Slovenky nestačili na Nórky (23:32). Európska hádzanárska federácia (EHF) rozhodla o vylúčení Srbska z kvalifikácie a keďže pretrvávali bezpečnostné riziká, tak v sobotu zrušila celý turnaj. 

Prezident Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Jaroslav Holeša v rozhovore pre web slovakhandball.sk priblížil sled udalostí a pridal aj odpovede na ďalšie dôležité otázky v súvislosti s dianím v Srbsku.


Ako ste v ostatných dňoch vnímali správy a informácie súvisiace s udalosťami v Srbsku?

- Musím priznať, že vývoj celej situácie od štvrtku do soboty sme prežívali veľmi intenzívne a športová stránka turnaja išla u mňa úplne bokom. V podstate k nášmu upokojeniu prišlo až po oznámení, že turnaj je zrušený a náš tím následne odcestoval a v zdraví sa vrátil domov.


Nemali ste obavy o bezpečnosť slovenskej výpravy v Srbsku?

- Naozaj vážne obavy sme začali mať v piatok, dovtedy sme mali len štandardné informácie od EHF ohľadom organizačných pokynov, že dejisko sa mení z bezpečnostných dôvodov a do haly nebudú vpustení žiadni fanúšikovia. Následne však začali prichádzať ďalšie informácie z výpravy a iných tímov, že oblasť turnaja a cesty k nej vedúce sú hermeticky uzavreté, hotel a hala je obkolesená stovkami policajtov v plnej výzbroji, po chodbách hotela chodia policajti so psami. Samozrejme, sa začali ozývať aj rodičia dievčat s otázkami na bezpečnosť, toto všetko v nás naozaj vyvolalo obavy. Okamžite sme sa spojili s naším veľvyslanectvom v Belehrade, ktorý monitoroval situáciu a komunikoval s bezpečnostnými zložkami. Upokojili nás, že všetko je pod kontrolou, ale asi si viete predstaviť, že rozptýliť obavy nebolo jednoduché.


Najskôr prišlo len k zmene dejiska 5. skupiny. Kedy ste sa dozvedeli, že sa nebude hrať v Kragujevaci, ale v Belehrade - v športovom centre Kovilovo?

- Informácia o zmene dejiska prišla v stredu vo večerných hodinách, prakticky niekoľko hodín pred odchodom našej výpravy do Srbska.


Ako vnímate rozhodnutie EHF zrušiť celý turnaj?

- EHF v celej tejto záležitosti urobila veľmi veľa chýb a jednoznačne podcenila situáciu, čo je veľmi prekvapujúce, lebo predsedom súťažnej komisie EHF je Božidar Djurkovič, ktorý je zároveň prezidentom Srbského hádzanárskeho zväzu. Pre nás boli kroky EHF od začiatku neprijateľné, od zrušenia používania štátnych hymien a vlajok pre všetky tímy na tomto kvalifikačnom turnaji, cez neochotu zmeniť miesto turnaja až po podcenenie bezpečnostných informácií zo Srbska, ktoré nám neboli poskytnuté. Ak by sme tieto informácie mali, tak náš tím by určite na turnaj neodcestoval. Keď srbské vládne orgány zakázali v piatok večer odohranie všetkých zápasov a Srbsko bolo vylúčené z turnaja, tak zrušenie turnaja bolo jediným možným riešením. Toto rozhodnutie sa však EHF pre mňa nepochopiteľne rozhodlo prijať až v sobotu o 14.00 hod., čo všetkým tímom a nám ostatným určite nepridávalo na pokoji.


Komunikovali v ostatných dňoch s vedením SZH predstavitelia EHF, prípadne Srbského hádzanárskeho zväzu, o aktuálnom vývoji v Srbsku?

- S EHF sme ohľadom vývoja komunikovali počas uplynulého mesiaca na dennej báze. Prvý problém nastal keď nám oznámili, že zápasy sa odohrajú bez štátnych symbolov, čo sme ostro odmietli. My sme reprezentácia Slovenska a máme právo odohrať medzištátne zápasy pod našou vlajku a s našou hymnou a navyše takéto rozhodnutie je v rozpore s reglementom EHF. Takisto sme chápali problém srbskej strany, a aj preto sme ponúkli odohrať turnaj na území Slovenska.


Aký ďalší postup v tejto záležitosti očakávate?

- Keďže Srbsko bolo vylúčené z turnaja a náš zápas s Nórskom sa odohral, tak zostáva odohrať ešte dva duely Kosovo - Nórsko a Kosovo - Slovensko, ktoré asi nič nezmenia na prvom mieste Nórska. Iná vec je náš protest na exekutívu EHF so žiadosťou o vysvetlenie postupu EHF a nájdenie takých riešení, aby neboli ohrozované bezpečnosť a zdravie účastníkov súťaží riadených EHF.


Žreb kvalifikácie bol koncom novembra 2017, dali sa z vášho pohľadu očakávať problémy podobného charakteru?

- Určite áno, tieto problémy sa dali očakávať už po prijatí Kosova ako riadneho člena EHF a IHF najmä vo vzťahu k Srbsku. Už vtedy sa mohlo myslieť na prípad, keď sa tieto krajiny ocitnú v jednej kvalifikačnej skupine. Dalo sa tomu predísť napríklad nasadením pri žrebe, aby takáto možnosť nenastala. Po podobnej situácii z minulosti, ktorá vznikla pri zápase Grécka a Macedónska, bol navrhnutý systém pre úpravu žrebu. Ten však exekutíva EHF schválila až v januári 2018, čo bolo pre náš prípad neskoro.


Kedy ste začali mať indície, že by mohli byť problémy s odohraním turnaja v Srbsku?

- Mesiac pred konaním turnaja, keď prišli prvé správy zo Srbska, najprv ohľadom štátnych symbolov.


SR získalo na základe žrebu právo zorganizovať kvalifikačný turnaj, ale keďže SZH bol organizátorom kvalifikácie v boji o minuloročné ME "19", prešla táto možnosť na ďalšieho v poradí, tým bolo Srbsko. Napriek tomu ste sondovali situáciu a prípadne vyvinuli aktivitu, aby sa hralo na Slovensku?

- Hneď ako sa situácia začala vyvíjať týmto neželaným smerom, sme ponúkli možnosť zorganizovať turnaj na Slovensku popri kvalifikačnom zápase žien v Šali. Zabezpečili sme hoteli pre všetky štyri tímy, vďaka ústretovosti Dusla Šaľa a HKM Šaľa sme mali v Šali k dispozíciu halu, požiadali sme mužov HKM Šaľa o stredajšiu predohrávku ich zápasu s ŠKP Bratislava. Čiže všetko bolo pripravené v súlade s reglementom EHF na odohranie turnaja.


Kedy ste EHF navrhli možnosť, aby sa kvalifikácia junioriek odohrala u nás? Aká bola odpoveď zo strany EHF?

- V januári a z EHF sme žiadnu odpoveď nedostali.


Údajne SZH dostal neskôr možnosť zorganizovať turnaj a vraj túto ponuku odmietol. Sú tieto informácie pravdivé?

- Absolútna lož, ako uvádzam vyššie, my sme pripravili všetko nato, aby sa turnaj mohol odohrať u nás.


Budete žiadať od EHF kompenzáciu nákladov súvisiacich s turnajom v Srbsku?

- Po tom, čo sme zažili uplynulý mesiac a najmä v posledných dňoch, je finančná kompenzácia tá posledná vec čo nás zaujíma. Za SZH môžem povedať, že budeme veľmi ostrí voči EHF. Najprv nám bolo odoprené odohrať medzištátne zápasy pod našou vlajkou a štátnou hymnou, neboli nám poskytnuté informácie ohľadom vývoja bezpečnostnej situácie a hlavne neochota riešiť situáciu v predstihu. V pondelok mám stretnutie s prezidentom SOV Antonom Siekelom, na ktorom ho chcem informovať o celej situácii a požiadam ho o podporu pri komunikácii s EHF, aby sa takéto situácie v budúcnosti už nikdy nestali.

 

Zdroj: slovakhandball.sk

 

Nasledujúci program

1. liga Mladšie dorastenky - 17. kolo
víkend 06. - 07.04.2019
MHK Bytča - ŠKP Bratislava


1. liga Staršie dorastenky - 17. kolo

víkend 06. - 07.04.2019
MHK Bytča - ŠKP Bratislava


MK ZA-TN - Mladšie žiačky - 17.+18. turnaj

sobota 06.04.2019 od 09:00 hod.
organizuje: THA MARTIN
- 2. skupina.


MK ZA-TN - Staršie žiačky - 17. + 18. turnaj
nedeľa 31.03.2019 od 09:00 hod.
organizuje: HK AS TRENČÍN
- 2. skupina.


MK ZA-TN - Prípravka (4 + 1)

sezóna 2018/2019 sa skončila.


MK ZA-TN -
Prípravka (5 + 1) - 1. turnaj
víkend 27. - 28.04.2019
organizuje: HK SLÁVIA PARTIZÁNSKE