25 nov 2016, 21:28
Ostatná aktualizácia: 26 nov 2016, 13:03
Prečítané: 1367x

Hádzanárska reprezentácia žien Slovenska nevykročila víťazstvom za úspechom v I. fáze kvalifikácie majstrovstiev sveta 2017 v Nemecku. Na turnaji 1. skupiny v Šali nestačila vo svojom úvodnom vystúpení na Ukrajinu. S najväčším konkurentom v boji o prvenstvo v skupine prehrala tesne 20:21 (13:9), pričom v priebehu I. polčasu vyhrávala sedemgólovým rozdielom (11:4).

Zverenky trénera Dušana Poloza majú pred sebou ešte dve stretnutia v tejto fáze kvalifikácie, v ktorej sú v hre dve miestenky do júnového play-off. Slovenky v sobotu 26. novembra nastúpia proti Grékyniam a v nedeľu si zmerajú sily s Litovčankami. V oboch prípadoch je začiatok v šalianskej Mestskej športovej hale stanovený na 17.45 hod.

Výsledky - I. fáza kvalifikácie MS žien 2017 - 1. skupina (Šaľa/SR) - piatok 25. november 2016:

Slovensko - Ukrajina 20:21 (13:9)

Zostava a góly SR: Medveďová, Súlovská - M. Rajnohová 2/1, M. Rebičová, Rechtorisová, V. Habánková, Czanik 1, Holešová 2, S. Szarková 1, Michnová 1, Mikulčík 3, Veselková, Jakubisová 7/1, M. Školková 2, E. Minárčiková 1

Najviac gólov za Ukrajinu: Snopovová 6

Pok. hody: 3/2 - 3/2, vylúčené: 3 - 3, rozhodovali: Pechová a Vágvolgyiová (obe Maď.), 1500 divákov

Slovenkám vyšiel vstup do stretnutia. V úvode dobre bránili, presadzovali sa aj strelecky a v 6. minúte po góle Holešovej bolo 4:1. Ukrajinky vzápätí skorigovali na rozdiel jedného gólu (3:4). Od stavu 5:4 ovládli dianie na palubovke slovenské hráčky, ktorých oporou bola brankárka Medveďová. Strelecky ich potiahla krídelníčka Jakubisová, ktorej tri presné zásahy v sérii znamenali v 21. minúte vedenie 11:4. Potom prišli na domácej strane dve vylúčenia a súperky prerušili jedenásťminútové čakanie na gól. V 25. minúte znížili na 7:11. Polozove zverenky vzápätí odskočili na 13:7, ale v závere dve Snopovovej delovky stanovili polčasový rezultát na 13:9 pre SR.

Neuplynuli ani dve minúty hry po zmene strán a kouč Slovenska si musel zobrať oddychový čas, lebo jeho zverenky nezachytili úvod a zrazu bolo už len 13:12. O chvíľu to vyzeralo ešte horšie, lebo Ukrajinky otočili vývoj a v 35. minúte vyhrávali 14:13. Potom síce vyrovnala Czanik, ale bol to jediný presný zásah slovenského tímu v prvej desaťminútovke druhého dejstva. V 41. minúte Levčenková zvýšila na 17:14 a vzápätí sa Ukrajiny dostali do vedenia 18:14 v 44. minúte. Potom konečne pretrhla gólové suchoty Michnová, na ktorú nadviazala Mikulčíková (16:18). Ukrajinské družstvo však išlo do záverečných desiatich minút hry so štvorgólovým náskokom (20:16). Nádej na slovenský obrat vliala presilovka, počas ktorej krídelníčky Mikulčíková s Jakubisovou skorigovali na 18:20. V 57. minúte, keď sa presadila opäť Jakubisová, prehrávali Slovenky už len 20:21, ale v zostávajúcom čase sa im vyrovnať už nepodarilo.

Litva - Grécko 31:25 (18:13)

Hlasy:

Dušan Poloz (tréner SR): "Zlom nastal za stavu 11:4. Potom sme nezachytili ani úvod druhého polčasu. Dievčatá robili zbytočné technické chyby. Prakticky sme nemali streľbu z diaľky, zbytočne sme sa tlačili dovnútra. Dievčatá sa snažili, bojovali, obranná činnosť výborná, ale nepremieňanie šancí nás stálo dnes lepší výsledok - víťazstvo."

Lýdia Jakubisová (krídelníčka SR, najlepšia strelkyňa duelu): "Odohrali sme veľmi dobrý prvý polčas. V druhom dejstve nám prestala fungovať obrana, dostávali sme góly z diaľky a v útoku sme zahadzovali príležitosti. Súperky nás potom trestali z rýchlych protiútokov. Pozitívne je, že sme dokázali znížiť na rozdiel jediného gólu, škoda, že sa nehrali ešte o minútku dlhšie, aby sme aspoň vyrovnali."

Lucia Mikulčík (krídelníčka SR): „Príčiny našej prehry treba hľadať na konci prvého a na začiatku druhého polčasu, keď sme doplatili na nevyužívanie šancí. Mrzí nás, že sme podľahli o gól, hoci sme si zápas dobre rozohrali. Hráme totiž srdcom pre Slovensko a našich fanúšikov. Túto prehru si ešte preberieme, ale zajtra je nový deň a musíme sústrediť sa na zostávajúce dva duely, ktoré potrebujeme bezpodmienečne zvládnuť. Ideme ďalej."